علم و دانش

داروی جدید، کودکان بیمار را از عوارض شیمی درمانی نجات می دهد

 

یک پسر 11 ساله به نام آرتور، که به سرطان خون لوسمی لنفوبلاستیک حاد سلول B مبتلا شده بود، به لطف یک داروی جدید که کمتر سمی است و هدفمندتر از شیمی درمانی سنتی است، اکنون عاری از سرطان است.

آرتور، یکی از اولین کودکانی است که به عنوان بخشی از درمان آزمایشی در بیمارستان گریت اورموند استریت لندن، داروی blinatumomab یا blina را دریافت کرد. 

این دارو از طریق یک لوله پلاستیکی که هفته‌ ها یا ماه ‌ها به داخل سیاهرگ بازوی بیمار می‌ رود و به کوله ‌پشتی حامل دارو متصل می‌ شود، تزریق می‌ شود و این نیاز به سفرهای متعدد به بیمارستان را از بین می برد. اما مهم‌تر اینکه، دارو عوارض جانبی کمتری دارد و با بدن انسان سازگارتر است. 

ساندرین، مادر آرتور، می گوید  پسرش دوران سختی را طی شیمی درمانی سپری کرد و نه تنها سرطان بهبود نیافت، بلکه به شدت ضعیف شد. وی افزود: آرتور منزوی تر شده بود، بیشتر می خوابید و هر روز ضعیف تر می شد. ما در واقع او را با بدتر کردن حالش درمان می کردیم. 

اما داروی بلینا، باعث شد آرتور دوباره از بازی کردن لذت ببرد و بیماری اش را بیشتر در خانه مدیریت کند. کافی بود هر چهار روز یک بار به بیمارستان برگردد تا پزشکان کیت را پر کنند. 

بر خلاف شیمی درمانی که به طور باورنکردنی برای بدن مضر وسمی است، بلینا دقیقا سلول های سرطانی را هدف قرار می دهد و سلول های سالم را دست نخورده باقی می گذارد. 

یک پمپ با باتری که در کوله پشتی قرار می گیرد، جریان دارو را کنترل می کند. کوله پشتی، به اندازه یک کاغذ A4  است که به راحتی قابل حمل است . 

پروفسور آجی وورا، محقق ارشد و مشاور هماتولوژیست اطفال، گفت: این مطالعه نشان داده است که این درمان می‌ تواند موثر باشد. ما باید برای پیدا کردن موثرترین و بی ضررترین درمان ها تلاش کنیم. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید