علم و دانش

داروهای دیابت مورد استفاده برای کاهش وزن برای دستگاه گوارش خطرناک است

تحقیقات جدید پژوهشگران دانشگاه بریتیش کلمبیا به یافته های نگران کننده ای در مورد داروهای دیابت موسوم به آگونیست های GLP-1 که شامل مارک‌ های معروفی مانند Ozempic و Saxenda می ‌شود، رسیده است. این مطالعه نشان می ‌دهد که خطر ابتلا به بیماری‌های شدید گوارشی مانند فلج معده، پانکراتیت و انسداد روده مرتبط با این داروها بیشتر است. 

آگونیست‌ های GLP-1 در سال‌ های اخیر به عنوان ابزارهای کاهش وزن محبوبیت پیدا کرده ‌اند. در حالی که مطالعات قبلی این خطرات را در بیماران مبتلا به دیابت بررسی کرده است، این اولین مطالعه در مقیاس بزرگ است که عوارض جانبی گوارشی را در بیماران غیر دیابتی که از داروهای مخصوص کاهش وزن استفاده می‌ کنند، بررسی می ‌کند.  

این مطالعه داده‌ های ادعاهای بیمه سلامت را برای بیش از 5000 بیمار غیر دیابتی که آگونیست‌ های GLP-1 یا یک داروی کاهش وزن متفاوت مصرف کرده بودند، تجزیه و تحلیل کرد. نتایج نشان داد که مصرف کنندگان آگونیست GLP-1 در مقایسه با افرادی که از سایر داروهای کاهش وزن استفاده می کردند، خطر بیشتری برای پانکراتیت، انسداد روده و گاستروپارزی داشتند. با این حال، این مطالعه همچنین خاطرنشان کرد که این عوارض شدید گوارشی نادر بوده و در کمتر از 1 درصد از مصرف کنندگان آگونیست GLP-1 رخ می دهد.

در حالی که آگونیست های GLP-1 ممکن است در کمک به کاهش وزن موثر باشند، پتانسیل آنها برای ایجاد شرایط شدید گوارشی را نمی توان نادیده گرفت. این تحقیق بر نیاز به درک جامع تر از داروهایی که استفاده می کنیم و اهمیت بحث های باز و آگاهانه بین ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و بیماران تاکید می کند. 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید