اخباراخبار کانادا

دادگاه فدرال ممنوعیت پلاستیک یکبار مصرف را لغو کرد

دادگاه فدرال پنجشنبه 16 نوامبر،  ممنوعیت تعیین شده از سوی دولت ترودو در مورد اقلام پلاستیک یکبار مصرف در کانادا را لغو کرد و آن را غیرمعقول و غیرقانونی خواند. 

دادگاه اعلام کرد طبقه بندی گسترده پلاستیک ها در فهرست مواد سمی، درست نیست و دولت خارج از اختیارات خود عمل کرده است. در بخشی از حکم دادگاه آمده است: هیچ نگرانی منطقی در مورد مضر بودن تمام اقلام پلاستیکی وجود ندارد. 

حکم دادگاه اساسا دستور دولت ترودو را که اقلام پلاستیکی مانند کیسه های خرید، نی ها و ظروف بیرون بری را به عنوان سمی معرفی کرده بود، لغو می کند. 

استیون گیلبو، وزیر محیط زیست در بیانیه ای گفت دولت فدرال در حال بررسی درخواست تجدید نظر به حکم دادگاه است. او گفت: کانادایی ها خواهان دور نگه داشتن پلاستیک از محیط زیست هستند. به زودی در مورد گام های بعدی اطلاع رسانی خواهیم کرد. 

مقررات ممنوعیت اقلام پلاستیکی در حال حاضر مرحله به مرحله اجرا می شود و  با ممنوعیت تولید و واردات شش دسته مختلف آغاز شده و قرار بود ممنوعیت کامل فروش و صادرات آنها تا پایان سال 2025 اجرایی شود. 

دانیل اسمیت، نخست‌ وزیر آلبرتا در بیانیه ‌ای علیه ممنوعیت های اعمال شده توسط دولت فدرال را ناقض حقوق استان ها دانست و گفت این تصمیم پیامدهای گسترده ای برای منافع اقتصادی آلبرتا خواهد داشت زیرا هزاران شغل  و میلیاردها دلار سرمایه گذاری را در معرض خطر قرار می دهد. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید