علم و دانش

خوراکی هایی که می توانند حافظه را تقویت کنند

شما در طول روز، هنگام کار یا مطالعه برای امتحان سراغ کدام خوراکی ها می روید؟ شاید سراغ یک نوع پروتئین یا یک تکه نان تست بروید. اما آیا می دانستید که برخی از غذاها واقعا عملکرد مغز را تقویت کرده و حافظه را بهبود می بخشند؟ 

کارول چیتام، دانشیار گروه روانشناسی و علوم اعصاب در دانشگاه کارولینای شمالی، برخی از این مواد غذایی را معرفی کرده است. 

بلوبری

بلوبری دارای فواید سلامتی فراوان و سرشار از ویتامین، فیبر و آنتی اکسیدان است و همچنین عملکرد مغز را تقویت می کند. چیتام که تاثیرات بلوبری بر مغز را مطالعه کرده است، می گوید: تحقیقات ما نشان داده خوردن این میوه سرعت پردازش اطلاعات در مغز را بهبود می بخشد. او توصیه می کند که تقریبا 1.5 فنجان بلوبری در روز استفاده شود. چیتام در عین حال تاکید می کند که ممکن است تمام انواع توت های تیره رنگ دارای تاثیرات مشابه باشند. 

آجیل

به طور کلی آجیل ها منبع عالی چربی های سالم، پروتئین، آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها هستند. با این حال، چیتام می گوید بادام و گردو به ویژه برای مغز مفید می باشند. گردو سرشار از اسید چرب امگا 3 مشتق از گیاه است که نقش مهمی در عملکرد مغز دارد. مطالعات نشان داده اند که خوردن 10.3 گرم گردو در روز برای بهبود زمان پاسخ و عملکرد شناختی کافی است.

گردو با بهبود توجه و حل مساله در نوجوانان مرتبط است و همچنین ممکن است به محافظت از مغز در برابر زوال شناختی مرتبط با افزایش سن کمک کند. 

واسابی

مطالعه جدیدی که ماه گذشته در مجله علمی Nutrients منتشر شد، نشان داد که این گیاه تند می تواند به حمایت از عملکرد شناختی به ویژه در افراد مسن کمک کند.

روی نوچی، محقق روانشناسی و علوم اعصاب در دانشگاه توهوکو در ژاپن و نویسنده اصلی این مطالعه، به نیوزویک گفت: واسابی عملکردهای آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد. ماده اصلی در اینجا ترکیبی به نام 6  MSITC است که خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی را نشان می دهد و با بهبود عملکرد اپیزودیک و حافظه کاری در شرکت کنندگان در مطالعه 12 هفته ای نوچی همراه بود. با این حال، این ماده تنها در واسابی ژاپنی خالص یافت می شود. 

چیپس کیل

تیم نوچی همچنین دریافتند که ترکیبی به نام لوتئین که در سبزی‌ های برگ ‌دار تیره مانند کیل و اسفناج یافت می ‌شود، ممکن است بر عملکرد مغز و حافظه نیز تاثیر بگذارد. نوچی گفت: لوتئین می تواند عملکردهای شناختی را بهبود بخشد.

در حالی که ما تمایل داریم این سبزیجات را به عنوان یک غذای جانبی در نظر بگیریم، اما می‌ توان آن ‌ها را برشته کرد تا یک میان ‌وعده ترد و سالم درست شود. لوتئین همچنین در تخم مرغ و آووکادو یافت می شود.

کراکر ماهی سالمون

بیشتر ما تمایل داریم که ماهی را به عنوان یک وعده غذایی اصلی بدانیم تا یک میان وعده، اما کراکر سالمون دودی و پنیر خامه ای یا رول سوشی سالمون یک محرک مغزی فوق العاده است. ماهی های روغنی به طور کلی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که مانند گردو به عملکرد مغز کمک می کند. چیتام گفت ماهی سالمون و ساردین به ویژه برای عملکرد مغز مفید هستند، بنابراین اگر سوشی دوست ندارید، همیشه می ‌توانید مقداری ساردین روی نان تست بخورید.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید