مقالاتمقالات اجتماعی

خطرات ناشی از نانوپلاستیک ها در بطری های آب

 

اگر تا حالا به آب بسته بندی شده و بطری به عنوان یک گزینه سالم و بی خطر برای رفع تشنگی نگاه می کردید، احتمالا زمان آن رسیده که کمی در مواضع تان تجدیدنظر کنید و به سراغ گزینه های سنتی تر مانند لیوان های شیشه ای یا استیل بروید.

تا کنون تصور بر این بود که آب بسته بندی در بطری های پلاستیکی یک گزینه مناسب برای رفع عطش و رفع کمبود آب آشامیدنی مناسب در مناطق محروم است. اگر چه اخباری مبنی بر مسمومیت بطری آب یا خطرات ماندن بطری آب در اتومبیل یا طبیعت منتشر شده بود، زیرا همان طور که می دانیم بطری آب می تواند مانند یک عدسی نور خورشید را متمرکز کند و این اتفاق در روزهای گرم و آفتابی بسیار خطرناک است و ممکن است منجر به آتش سوزی شود. اما مطالعات جدید حقایقی را در مورد میزان خطرناک بودن آب های بسته بندی نشان داده اند که این موارد در مقایسه با آنها موضوع مهمی به حساب نمی آیند.

بر اساس گزارش سی ان ان، یک مطالعه جدید نشان داده است که آب بطری حاوی مقادیر فراوانی ریزپلاستیک های خطرناک است. هر چند تاکنون نیز دانشمندان تا حدی با این واقعیت آشنایی داشتند، اما این مطالعه نشان داد که میزان ریزپلاستیک ها در آب های بسته بندی شده بسیار بیشتر از آن چیزی است که قبلا تصور می شد.

پیش از این مطالعه دیگری نشان داده بود که استفاده از تخته خردکن پلاستیکی باعث ایجاد میکروپلاستیک های زیادی در غذا می شود.

نانوپلاستیک ها در بطری آب

طبق نتایج مطالعه ای که در مجله PNAS منتشر شده است، دانشمندان کلمبیا و راتگرز اطلاعات بسیار نگران کننده ای در مورد آب بسته بندی شده کشف کرده اند.

این مطالعه نشان دهنده شکاف اطلاعاتی در مورد آلودگی پلاستیکی به ویژه در سطح نانو است. در این مطالعه محققان یک تکنیک تصویربرداری نوری قدرتمند را توسعه دادند که تجزیه و تحلیل سریع نانوپلاستیک ها را با دقت بی سابقه ای امکان پذیر می کرد.

دانشمندان دریافتند که میکرو نانو پلاستیک های آب های بسته بندی شده در سطح 105 ذره در لیتر است. این رقم 2 تا 3 برابر بیشتر از آن چیزی است که قبلا گزارش شده بود.

به طور خاص در تولید آب آشامیدنی، آلودگی پلاستیکی در هر مرحله، از تولید آب بسته بندی از سرچشمه گرفته تا روند بسته بندی در کارخانه، تائید شد.

تاثیر آب بطری بر سلامتی

طبق گزارش سی ان ان نانوپلاستیک ها از جدی ترین انواع آلودگی پلاستیکی هستند. این ذرات ریز می توانند به سلول ها و بافت های بدن ما حمله کنند. آنها به طور بالقوه می توانند فرآیندهای سلولی را مختل کنند و باعث رسوب مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز و حتی فلزات سنگین شوند که برای سلامتی ما به شدت مضر هستند.

علاوه بر سموم و مواد شیمیایی که این نانوپلاستیک ها وارد بدن ما می کنند، تاثیر خود این پلیمرهای پلاستیکی هنوز هم نامشخص است. با این وجود دانشمندان امیدوارند که فناوری جدید تصویربرداری نوری بتواند پاسخ مناسبی برای این ابهامات پیدا کند.

شری میسون مدیر پایداری در  Penn State Behrendپنسیلوانیا در این باره به سی ان ان گفت:

مردم هیچ تصوری از ریزش پلاستیک ها ندارند، اما حقیقت این است که پلاستیک ها نیز مانند سلول های پوست ما دائما ریزش می کنند؛ این اتفاق خصوصا در هنگام پاره کردن و باز کردن ظروف پلاستیکی بیشتر رخ می دهد؛ مانند وقتی که ما یک ظرف سالاد پلاستیکی را باز می کنیم یا پلاستیک اطراف یک ماده غذایی بسته بندی را باز می کنیم.

این یافته ها نشان می دهند که ما باید کم کم استفاده از آب های بسته بندی شده را کاهش دهیم و برای نوشیدن آب از لیوان های شیشه ای و استیل استفاده کنیم که به مراتب سالم تر و بی خطرتر هستند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید