علم و دانش

خرس ها باهوش تر از آن چیزی هستند که دانشمندان انتظار داشتند

وقتی به حیوانات باهوش فکر می کنیم، گونه هایی مانند شامپانزه ها، دلفین ها و کلاغ ها به ذهن مان خطور می کند. در حالی که یک حیوان دیگر نیز وجود دارد که می تواند در گروه موجودات باهوش قرار بگیرد. تحقیقات اخیر نشان داده است که برخی از گونه‌ های خرس‌ ها می ‌توانند از ابزارها برای تهیه غذای خود استفاده کنند. ویژگی که معمولا فقط در حیوانات باهوش دیده می شود. 

کریس نیومن، محقق زیست محیطی در واحد تحقیقات حفاظت از حیات وحش دانشگاه آکسفورد، به نیوزویک گفت: اساسا دو نوع هوش وجود دارد، عملی و اجتماعی. حیوانات باهوش اجتماعی عموما به صورت گروهی زندگی می کنند و این اغلب به نوع غذایی که می خورند مرتبط است. هوش عملی اغلب با مهارت و توانایی دستکاری محیط مرتبط است.

نیومن می ‌گوید: در میان پستانداران، این ویژگی باعث شده برای مدتی روی دو پا بایستند تا از دست های خود استفاده کنند. برای مثال راکون با دستان بسیار ماهر و تمایل به تشکیل گروه های اجتماعی، جزو حیوانات باهوش است. حتی کلاغ های کالدونیایی از ابزارها استفاده می کنند. 

اما در حالی که خرس ها موجودات مستقلی هستند و به جز زمانی که از توله های خود مراقبت می کنند، به تنهایی زندگی و شکار می کنند، اما می توانند از ابزارهای ابتدایی استفاده کنند. نیومن توضیح می‌دهد: آنها می توانند روی دو پا بایستند و با پنجه ها کارهای هوشمندانه انجام بدهند. این حیوانات واقعا بویایی عالی دارند و می توانند لاشه را زیر توده یخ از کیلومترها دورتر بو بکشند. وقتی این قابلیت را با قدرت بدنی عظیم آنها ترکیب کنید، با یک موجود هولناک و قابل روبرو می شوید. 

جنیفر ونک، روان‌ شناس مقایسه ‌ای در دانشگاه اوکلند می گوید: خرس‌ ها از انعطاف ‌پذیرترین و باهوش ‌ترین گونه ‌ها هستند. خرس‌ ها به‌ صورت ذاتی و در مقایسه با دیگر گونه‌ های جانوری، در مورد نحوه کارکرد وسایل و اشیا کنجکاوتر هستند. حس بویایی فوق ‌العاده ای دارند که هفت برابر قوی ‌تر از یک سگ خانگی است. آنها علیرغم جثه بزرگ شان، بسیار زبردست هستند و می ‌توانند در پیچی شیشه‌ ها را باز کرده، قفل درها را دست ‌کاری کنند و حتی با رایانه های صفحه لمسی کار کنند. آن هم با مهارتی که فراتر از هر گونه جانور دیگری است. با این حال چیزهای زیادی وجود دارد که ما نمی ‌دانیم. به عنوان مثال، ما درک اندکی از شناخت اجتماعی آنها داریم. اینکه آنها چگونه نیات و احساسات دیگران را می خوانند.

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید