اخباراخبار کانادا

خبر خوب؛ کاهش آمار سرطان ریه در کانادا

طبق گزارش جدید انجمن سرطان کانادا (CCS) ، نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان ریه در کانادا سریع ‌تر از هر نوع سرطان دیگر در حال کاهش است و می توان این را به کاهش قابل توجه مصرف دخانیات، درج پیام های هشدار روی بسته بندی سیگار و همچنین تشخیص زودهنگام نسبت داد. 

این گزارش نشان می ‌دهد پیشرفت‌ های تحقیقاتی، تشخیص زودهنگام و درمان های دقیق تر و موثرتر با عوارض جانبی کمتر مضر، نقش مهمی در بهبود بیماران ایفا می کنند. 

بر اساس تخمین های CCS، در سال جاری 239 هزار و 100 کانادایی به سرطان مبتلا شده و 86700 نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند. سرطان ریه، سینه، پروستات و کولورکتال تقریبا نیمی از تشخیص‌ های جدید سرطان را تشکیل می ‌دهند.

سرطان ریه عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان است. اما بر اساس این گزارش، در سال‌ های اخیر کاهش قابل توجهی در موارد ابتلا و میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری مشاهده شده است، در فاصله سال های 2015 تا 2020، میزان مرگ و میر ناشی از سرطان ریه برای مردان و زنان 3.8 درصد در سال کاهش یافت. طبق پیش بینی ها در سال 2023، آمار مرگ و میر ناشی از سرطان ریه نزد مردان 56 درصد کمتر از زمان اوج خود در سال 1988 و نزد زنان 24 درصد کمتر از بالاترین حد آن در سال 2006 خواهد بود. 

طبق این گزارش حدود 72 درصد از موارد سرطان ریه در کانادا به دلیل استعمال دخانیات است. در سال 1965 نیمی از کانادایی ها سیگار می کشیدند، اما از آن زمان، این تعداد به شدت کاهش یافته است. تا سال 2021 حدود 11.8 درصد از کل جمعیت 12 ساله و بالاتر دخانیات مصرف می کردند.

علاوه بر دخانیات، عوامل خطر دیگری مانند گاز رادون، آزبست، آلودگی هوا و قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی در  محل کار می تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش بدهد.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید