اخباراخبار کانادا

خبر خوب، درمان کودکان مبتلا به بیماری های نادر ژنتیکی برای اولین بار در رحم مادر

یک نوزاد کانادایی که مبتلا به یک بیماری ژنتیکی کشنده بود، برای اولین بار با موفقیت در رحم مادر تحت درمان قرار گرفت.

آیلا اکنون 16 ماهه است و از وضعیت سلامتی مناسبی برخوردار است.

سوبیا قریشی مادر آیلا با خوشحالی می گوید: «آیلا واقعا معجزه است، زیرا او به ما نشان داد که این روش درمانی جدید واقعا موثر است».

ماجرا به سال 2021 بر می گردد، یعنی زمانی که آیلا هنوز جنین بود. در آن زمان پزشکان بعد از انجام آزمایش های مختلف به این نتیجه رسیدند که او به بیماری ژنتیکی نادر پمپه مبتلاست. 

این اختلال ژنتیکی و کشنده قبل از این، باعث مرگ دو دختر سوبیا شده بود. اما ورق زندگی آیلا به گونه ای دیگر رقم خورد، زیرا پزشکان بیمارستان اتاوا و بیمارستان کودکان شرق انتاریو، با همکاری هم توانستند او را به عنوان اولین نمونه درمان درون رحمی در جهان، درمان کنند. آنها تصمیم گرفتند آنزیمی را به بدن جنین برسانند که در افراد مبتلا به بیماری پمپه وجود ندارد.

به این ترتیب پزشکان تصمیم گرفتند 6 بار بین هفته های 24 تا 37 بارداری، این آنزیم را با استفاده از سوزن های مخصوصی که توسط دستگاه سونوگرافی هدایت می‌شدند، به ورید بند ناف جنین منتقل کنند.

نوزادانی که با بیماری پمپه متولد می شوند، معمولا قلبی بزرگ و عضلاتی ضعیف دارند. این بیماری ژنتیکی بسیار نادر است و تقریبا یک نفر را از هر 100 هزار نفر مبتلا می کند. این بیماری توسط یک ژن معیوب به وجود می آید، این ژن مانع از این می شود که سلولهای بدن مواد خاصی را ترشح کنند. 

موفقیت آمیز بودن این روش درمانی، محققان کانادایی را بر آن داشته که بیماران دیگری را با این روش درمان کنند، اما تاکنون نتوانسته اند بودجه لازم را برای این کار جمع آوری کنند. 

در حال حاضر آیلا هر هفته باید آنزیم درمانی دریافت کند. سوبیا می گوید: «نمی دانیم قرار است در آینده چه اتفاقی بیافتد، تنها امیدوارم آیلا یک زندگی شاد، سالم و پربار داشته باشد».

این اتفاق باعث شده که جامعه پزشکی به درمان برخی بیماری های ژنتیکی در رحم مادر امیدوار شود.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید