اخباراخبار کانادا

خانواده های قربانیان پرواز PS752 در سومین سالگرد این حادثه همچنان در تلاش برای گرفتن حقشان هستند

به نقل از cbc.ca :

امروز سه سال از شلیک یک جفت موشک زمین به هوا توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به یک هواپیمای غیرنظامی بر فراز آسمان تهران می گذرد؛ اتفاق تلخی که منجر به کشته شدن 176 سرنشین بی گناه آن شد. این در حالی است که تاکنون دولت کانادا نتوانسته آن طور که باید و شاید به خواسته های خانواده های قربانیان این پرواز جامه عمل بپوشاند.

بیشتر مسافران پرواز PS752 خطوط هوایی بین المللی اوکراین، مسافر کانادا بودند.

سیاری از خانواده های قربانیان این پرواز در طول سه سال گذشته به دنبال یافتن پاسخ چرایی این حادثه، سازماندهی اعتراضات و تلاش برای اجرای عدالت بوده اند؛ حامد اسماعیلیون سخنگوی انجمن خانواده قربانیان در کانادا است. دختر نه ساله او با نام ریرا و همسرش پریسا اقبالیان بر اثر سقوط هواپیمای PS752 جان خود را از دست دادند.

او معتقد است که خانواده های این افراد نباید اینقدر به دولت کانادا فشار بیاورند. به نظر او برخی کارهای خانواده های قربانیان این حادثه مانند استخدام یک کارآگاه سابق پلیس و نوشتن یک گزارش حقیقت یاب 200 صفحه ای، برای آنها سنگین است.

او در این باره می گوید: «این اولین بار در تاریخ هوانوردی است که خانواده های جانباختگان باید به شخصه کارشناسان نظامی و هوانوردی را پیدا کنند و گزارش ها را آماده کنند. این کارها برای ما که هنوز داغ عزیزانمان تازه است، اصلا آسان نیست».

نخست وزیر جاستین ترودو روز جمعه به طور خصوصی با خانواده های جانباختگان این حادثه صحبت کرد. او در این جلسه اعلام کرد که دولت کانادا تا پایان راه همراه آنها خواهد بود.

این خانواده ها فهرستی از مطالبات معوق دارند که دولت تنها به برخی از آنها جامه عمل پوشانده است. اما اصلی ترین خواسته آنها که قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان های تروریستی است، همچنان مسکوت مانده است.

مجلس عوام کانادا در سال 2018، با اکثریت قاطع در قالب یک قطعنامه از دولت خواست تا کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان های تروریستی قرار دهد، دولت ترودو نیز از این طرح محافظه کار حمایت کرد.

اما علیرغم این طرح و درخواست ‌های بی ‌امان خانواده ‌های قربانیان، سیاستمداران و فعالان، هنوز دولت کانادا کل سازمان سپاه پاسداران را به‌ عنوان یک نهاد تروریستی تحت قانون کیفری معرفی نکرده است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید