اخباراخبار کانادا

حکم بازداشت پوتین در دیوان کیفری بین‌المللی چه معنایی دارد و چگونه بر جنگ تاثیر خواهد گذاشت؟ 

جهت شنیدن این مطلب روی دکمه Play کلیک کنید

 

دیوان کیفری بین‌المللی مستقر در لاهه حکم بازداشت ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه و Maria Alekseyevna کمیسر حقوق کودکان در دفتر رییس‌جمهوری روسیه را به دلیل ارتکاب جنایات جنگی و ربودن کودکان اوکراینی صادر کرد.

این اقدام حقوقی جسورانه 123 کشور عضو دیوان را ملزم می‌کند که رئیس‌جمهور روسیه را در صورت وارد شدن به خاک کشورشان  دستگیر و برای محاکمه به لاهه منتقل کنند .

این حکم در عمل یک حرکت نمایشی است و تا زمانی که پوتین روسیه را اداره میکند ،دستگیر نخواهد شد، اما این آغازی بسیاری امیدوارکننده برای اجرای عدالت کیفری بین المللی است.

رئیس سابق دادگاه کیفری بین‌المللی ، در مورد این حکم توضیح داد که هر شخصی که توسط این دادگاه مورد هدف واقع شود ، در نهایت با عدالت روبرو خواهد شد و پوتین نیز از این قاعده مثتثنی نخواهد بود .

برخی تحلیلگران اما اعتقاد دارند که هر واکنشی که موقعیت پوتین را بیشتر منزوی کند، این خطر را به دنبال دارد که او تصمیم خود را برای ادامه این درگیری دو چندان کند .

Dmitry Medvedev ، رئیس‌جمهور سابق روسیه در توییتی حکم بازداشت صادر شده برای ولادیمیر پوتین را با دستمال توالت مقایسه کرده است و اعلام کرد مسکو صلاحیت دادگاه کیفری بین‌المللی را به رسمیت نمی‌شناسد .

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید