مقالاتمقالات اجتماعی

حبس متخلفین مهاجرتی در کنار مجرمین کیفری، ناقض قانون اساسی

کانادا- در پی شکایت دو زندانی مهاجرتی سابق از دولت فدرال، استفاده کانادا از زندان های استانی برای بازداشت مهاجران مورد انتقاد قرار گرفته است. این دو زندانی دولت را به نقض منشور حقوق و آزادی ها متهم کرده اند. 

کوری وانلس، وکیل دادگستری، می گوید: هدف زندان ها مجازات افرادی است که مرتکب جنایات جدی شده اند. 

بازداشت شدگان مهاجرتی جرم کیفری ندارند و به یکی از سه دلیل زیر، بازداشت می شوند. از جمله فرار از حکم اخراج؛ عدم تایید هویت و یا به دلیل اینکه CBSA یا آژانس خدمات مرزی کانادا آنها را به دلیل اتهامات جنایی گذشته (علیرغم سپری کردن دوره محکومیت) برای امنیت عموم خطرناک تشخیص می دهد. 

هنگامی که دادگاه حکم بازداشت مهاجر متخلف را صادر می کند، تعیین مکان بازداشت به صلاحدید آژانس خدمات مرزی انجام می شود. این مکان یا بازداشتگاه موقت مهاجرتی می باشد و یا یکی از زندان های استانی که مجرمین کیفری و جنایی و متهمین در انتظار محاکمه را در خود جای داده است. متاسفانه هیچ نظارت خارجی بر تصمیم آژانس خدمات مرزی وجود ندارد. 

تایرون ریچارد، اهل گرانادا و پدر چهار فرزند که یکی از شاکیان می باشد، از ژانویه 2015 تا جولای 2016 بیش از 18 ماه را در زندان امنیتی در لیندسی- انتاریو، سپری کرد. زندانی که بسیاری از متخلفین مهاجرتی تا قبل از اخراج از کشور، مدت طولانی در آن نگهداری می شوند. 

نامبرده در نوجوانی به کانادا آمد و مقیم دائم است. او در زمان دستگیری توسط CBSA سرپرست اصلی سه فرزندش بود؛ ریچارد در محل کارش در یک تعمیرگاه اتومبیل در اسکاربورو توسط ماموران  CBSA بازداشت شد؛ محکومیت قبلی او در سال 2008 به اتهام ورود غیرقانونی و همراه داشتن سلاح گرم، که بابت آن 9 ماه حبس مشروط را سپری کرد، به معنی لغو اقامت دائم او بود. ریچارد در سال 2010 درخواست تجدید نظر داد و مجوز 4 سال اقامت را دریافت کرد. او در این مدت دیپلم دبیرستان را دریافت کرد، شغل ثابتی داشت و به گمان خود هر اقدامی که می توانست وضعیت مهاجرتی او را تثبیت کند انجام داد. او هر بار که آدرس خود را تغییر می داد، اطلاعات جدید را نزد آژانس خدمات مرزی به روز می کرد، اما نمی دانست که باید به طور جداگانه هیئت مهاجرت و پناهندگی را نیز مطلع کند. در نتیجه در پایان اقامت 4 ساله، فراخوان جلسه استماع را دریافت نکرد؛ درخواست تجدید نظر او رد شد تا حکم اخراج به جریان بیفتد. 

ریچارد که با کمک وکیل سوباد بهاراتی، سرانجام توانست آزادی خود را تضمین کند و اقامت دائم خود را دوباره به دست آورد، گفت که هرگز برای او روشن نشد که چرا او را به جای یک بازداشتگاه موقت در یک زندان امنیتی قرار دادند.  

از آنجایی که قرار نیست بازداشت متخلفین مهاجرتی تنبیهی باشد، نگهداری این بازداشت‌ شدگان در زندان، منشور حقوق و آزادی ها را نقض می کند. لازم به ذکر است که شعبه کانادایی سازمان عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر نیز استدلال می کنند رفتار کانادا با بازداشت شدگان مهاجرتی ناقض حقوق بین الملل است. 

در دادخواست ارائه شده از سوی شاکیان تفاوت‌ ها بین یک بازداشتگاه موقت مهاجرتی و یک زندان استانی تشریح شده است. در حالت اول و برخلاف زندان معمولی، بازداشت شدگان مجبور به پوشیدن یونیفورم نیستند، در سلول محبوس نمی شوند و به تلفن و تفریحات در فضای باز دسترسی دارند و می توانند چندین ملاقات حضوری روزانه داشته باشند. 

میانگین مدت زمانی که یک فرد در بازداشتگاه مهاجرتی نگهداری می شود حدود سه هفته است، اما برخی از زندانیان مانند ریچارد، مدت زمان بیشتری را پشت میله های زندان سپری می کنند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید