مقالاتمقالات اجتماعی

حبس ابد جاسوس سایبری بریتانیا به دلیل چاقو زدن به مامور مخفی آمریکایی!

 

یک کارمند سابق آژانس جاسوسی سایبری بریتانیایی که نسبت به کار آژانس خود خشمگین و عصبانی شده بود، به دلیل تلاش برای قتل وحشیانه یک کارمند اطلاعاتی آمریکایی که به بریتانیا منتقل شده بود، به حبس ابد محکوم شد.

جاشوا بولز 29 ساله این زن را در هنگام خروج از یک باشگاه ورزشی در شهر چلتنهام در غرب انگلستان که محل استقرار آژانس جاسوسی الکترونیک بریتانیا است، به طور مکرر با مشت و چاقو با انگیزه سیاسی مورد حمله قرار داد.

استیو بان، فردی که به متوقف کردن بولز کمک کرده بود، در این باره گفت: «بولز فقط می گفت، من می خواهم او را بکشم. من یک تروریست زیبا می سازم ….، این طور نیست!»

بولز قبل از اعطای هر فرصتی برای آزادی زودهنگام از زندان، باید حداقل 13 سال را در زندان سپری کند.

این زن که در دادگاه تنها با کد 99230 شناسایی شد، برای آژانس امنیت ملی کار می کرد که از طریق ارتباطات الکترونیکی برای ایالات متحده جاسوسی می کند و تعدادی از کارمندان آن در تاسیسات چلتنهام کار می کنند.

دادستان دانکن پنی گفت که این حمله از پیش طراحی شده بود و این زن تنها به دلیل فعالیت در آژانس امنیت ملی ایالات متحده (NSA) هدف قرار گرفت.

بولز پس از دستگیری به پلیس گفت: «اطلاعات آمریکا بزرگترین عامل جامعه اطلاعاتی است، به همین دلیل برای من یک هدف نمادین محسوب می شود. من ستاد ارتباطات دولت (GCHQ) را به همان اندازه مقصر می دانم».

قاضی بابی چیما گراب در دادگاه جنایی مرکزی لندن، معتقد است که این یک حمله با انگیزه سیاسی است و ناشی از خشم و عقده گشایی نسبت به GCHQ و زنان است. به نظر او بولز که یک برنامه نویس کامپیوتر است، عمیقا از جامعه ناراحت است و به دنبال به چالش کشیدن نهاد قدرت است.

بر اساس شواهد پرونده، بولز در اینترنت عبارت هایی مانند برتری سفیدپوستان، تئودور جان «تد» کزینسکی (نابغه بمب‌ گذار و قاتل زنجیره ای آمریکایی) و حمله به زنان را جستجو کرده بود.

قاضی چیما گراب در ادامه خطاب به بولز گفت: «زمانی که حمله خود را آغاز کردید، احساس خشم و عصبانیت شما علیه GCHQ و زنان به اندازه ‌ای بود که شما را به حمله مرگباری سوق می ‌داد. شما در ذهن خود تصور می کردید که می توانید کار جامعه اطلاعاتی بریتانیا و متحد اصلی او یعنی ایالات متحده را با یک حمله مهم مختل کنید. شما امیدوار بودید که با کشتن یکی از شهروندان آمریکایی که می ‌دانستید در یک سازمان اطلاعاتی مشغول به کار است، به این هدف دست پیدا کنید».

بان گفت که بولز پس از مداخله به او گفته است که اگر تو می دانستی در سازمان های GCHQ و NSA چه می گذرد، به من حق می دادی.

بان در ادامه گفت: «او از نحوه جمع آوری اطلاعات و استفاده این سازمان ها از اطلاعات برعلیه مردم، متنفر بود. او گفت که دیگر نمی تواند پایمال شدن اخلاقیات را ببیند و از قدرت سازمان NSA آمریکا و از فکر کردن به اینکه آنها چه کارهایی می توانند انجام دهند، به تنگ آمده است».

تیم فورته، وکیل مدافع بولز گفت که او از کاری که انجام داده، عمیقا پشیمان و شرمنده است. 

فورته در ادامه گفت: «موکلش تروریست نیست، اما از اینکه توسط همکار سابق آمریکایی خود که او را دوست داشت، طرد شده بود، ناراحت بود و سعی داشت با این کار به GCHQ آسیب برساند».

قربانی به دلیل بریدگی در ناحیه شکم، قفسه سینه و ران در بیمارستان بستری شد و بهبود یافت. او گفت که این حمله تاثیر عمیقی بر زندگی او گذاشته و کاملا زندگی او را تغییر داده است.

قربانی در یک بیانیه گفت: «حتی شنیدن نام بولز نیز مرا ناراحت می کند. اکنون می‌دانم که او قبلا در جایی که من کار می‌کردم کار می‌ کرد؛ این موضوع بیشتر مرا ناراحت کرد. این حمله باعث شد که من از یک انسان قوی، به یک انسان فوق العاده ضعیف تبدیل شوم».

این زن و یکی دیگر از همکاران آمریکایی خود در هنگام خروج از یک باشگاه ورزشی بودند که بولز از پشت سر به آنها نزدیک شد و گفت: «ببخشید».

وقتی که قربانی سرش را برگرداند. بولز مکررا به صورت او مشت زد و سپس هنگامی که او پا به فرار گذاشت، یکی از دو چاقویی را که به همراه داشت، به سمت او پرتاپ کرد.

به گفته دادستان، مردی به نام الکس فوئنتس در حین این حمله به کمک این دو زن آمد و چند مشت به صورت بولز زد. 

قربانی در ادامه گفت: «احساس می کردم که فقط از من متنفر است، چون فقط تمرکزش روی من بود». 

بالاخره حمله با مداخله بان به پایان رسید. 

کارآگاه اِوِلی رایت، رئیس پلیس مبارزه با تروریسم، معتقد است که این مداخله جان این زن را نجات داده است.

رایت گفت: «تلاش ‌های شجاعانه افرادی که در این حمله مداخله کردند، باعث شد که بولز نتواند به هدف خود برسد».

سخنگوی GCHQ اعلام کرد که این حمله از نظر آنها تکان دهنده و غیرقابل تحمل است و آژانس از اجرای عدالت در حق متهم خشنود است.

یکی از سخنگویان NSA نیز گفت که این آژانس به ایمنی کارکنان خود متعهد است و به حمایت از قربانی ادامه خواهد داد.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید