مقالاتمقالات پزشکی

جوش کنار بینی مردی به سرطان و جراحی ختم شد!

پیرمردی به دلیل سرطان و از دست دادن قسمتی از بینی اش، یک عمل جراحی غیرمعمولی انجام داد. پیتر دیکسون ۷۴ ساله در اوایل سال ۲۰۲۲ متوجه یک جوش در کنار بینی‌اش شد اما به آن اهمیت نداد. چند ماه بعد که زخمی صورتی روی بینی اش به وجود آمد تصمیم گرفت برای معاینه به پزشک مراجعه کند. در نهایت تعجب مشخص شد که وی سرطان پوست دارد. اما ضربه بزرگ‌تر برای او زمانی بود که جراحان پلاستیک با بررسی بینی‌اش متوجه لکه بیماری‌زای دیگری در سمت دیگر بینی‌اش شدند که حتی خود پیتر هم متوجه این لکه نشده بود. برای حذف سلول‌های سرطانی، جراحان باید دو قسمت بزرگ از پوست را بر می داشتند که این باعث می‌شد پیتر بخش زیادی از حجم بینی اش را از دست بدهد. با این حال جراحان توانستند با برداشتن بخشی از پوست گونه و پیشانی، بینی جدیدی را برای او بازسازی کنند تا علاوه بر حذف سرطان، بینی‌اش را نیز حفظ کنند.

کشف لکه دوم باعث شد تا عمل جراحی پیتر به تاخیر بیفتد و در نهایت او را برای سپتامبر ۲۰۲۳ در بیمارستان آدنبروک در کمبریجشایر برای انجام عمل جراحی ثبت نام کردند. بدترین سناریو استفاده از یک بینی مصنوعی بود. گزینه دیگر جراحی برای برداشتن پوست از پیشانی و آوردن آن به پایین برای پوشاندن بینی بود. پیتر گزینه دوم را انتخاب کرد. بخش اول عمل جراحی دو مرحله‌ای با موفقیت انجام شد و خوشبختانه تمام سلول‌های سرطانی حذف شدند. بزرگ‌ترین نگرانی‌ او این بود که پنج نوه‌اش پس از جراحی از چهره جدید او وحشت کنند، اما آن‌ها نسبت به این موضوع بی‌تفاوت بودند. حتی نوه‌های کوچکتر خواستند بینی پدربزرگ‌شان را لمس کنند. او یک خانواده بزرگ و صمیمی داشت که همیشه دور هم جمع می شدند.  

پیتر از همسرش لیندا، ۷۲ ساله‌اش که در خانه از او مراقبت می‌کرد تقدیر می‌کند. او پس از گرفتن بافت پوست، به بخش پانسمان‌های پلاستیک بازگشت. سپس مرحله دوم عمل برای شکل‌ دادن و بازسازی بینی انجام شد. او از نتیجه نهایی عمل خوشحال بود، چرا که می توانست از تمام وظایف اصلی یک بینی بهره مند باشد. هر چند بینی پیتر ظاهر طبیعی دارد، اما او می‌گوید که یک مشکل هنوز وجود دارد: اکنون موهایی روی بینی‌ام می‌روید که قبلا در پیشانی‌ام می رویید.   

پیتر از نتیجه عمل خود راضی است و معتقد است تیم پزشکی بیمارستان آدنبروک، به ویژه جراحش آقای آبود، کار بزرگی برای او را انجام داده‌اند. پیتر تاکید می‌کند که بدون تلاش متخصصان و حمایت نزدیکانش، احتمالا اکنون زنده نبود. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید