اخباراخبار کانادا

جنگ دیپلماتیک بین کانادا و چین؛ اخراج دیپلمات ها از هر دو کشور!

پکن – یک روز پس از اینکه کانادا ژائو وی، دیپلماتی چینی را از کشور اخراج کرد، چین برای مقابله به مثل به یک دیپلمات کانادایی در شانگهای دستور داد حداکثر تا 13 ماه می آینده چین را ترک کند. 

ژائو وی، پس از افشا شدن یک گزارش اطلاعاتی که در آن به تلاش او برای تهدید و ارعاب خانواده مایکل چانگ، نماینده محافظه کار پارلمان کانادا، اشاره شده بود، اخراج شد. چانگ همواره و علنا از رفتار رژیم پکن با اقلیت مسلمان اویغور انتقاد کرده بود. 

در حالی که چانگ دولت ترودو را متهم کرده بود علیرغم اطلاع از گزارش اطلاعاتی اقدامی علیه دیپلمات چینی انجام نداد، فشارها و انتقادات باعث شد ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا تسلیم شده و با اخراج ژائو وی موافقت کند. 

وزارت امور خارجه چین با صدور بیانیه اعلام کرد در واکنش به اقدامات غیرمنطقی کانادا، جنیفر لین لالوند، از کارکنان کنسولگری کانادا در شانگهای را اخراج می کند. 

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، گفت: در پاسخ به تحریکات غیرمنطقی طرف کانادایی، چین اقدامات تلافی جویانه را اتخاذ کرده است. ما از کانادا می خواهیم که فوراً تحریکات را متوقف کند. اگر کانادا به هشدار پکن توجه نکند، چین با قاطعیت و با قدرت مقابله خواهد کرد و عواقب آن متوجه طرف کانادایی خواهد بود. 

یادآور می شود که سازمان اطلاعات و امنیت کانادا (CSIS) در سال 2021 گزارشی درباره نفوذ چین در کانادا تهیه کرد که حاوی اطلاعاتی درباره تهدیدات احتمالی برای مایکل چانگ و خانواده اش بود؛ جزئیات این گزارش توسط Globe and Mail  افشا و دردسر بزرگی برای دولت ترودو  ایجاد کرد.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید