مقالاتمقالات اجتماعی

جنون تزریق دارو برای کاهش وزن: مزایا و معایب Ozempic، Wegovy

کارشناسان بهداشتی نسبت به استفاده از اوزمپیک برای کاهش وزن، با وجود موفقیت این دارو در بیماران دیابتی، محتاط هستند، اما بسیاری از ایشان می گویند اثربخشی این دارو بیشتر از خطرات آن است. 

امروزه میلیون‌ ها کودک و بزرگسال در سراسر جهان از چاقی مفرط یا اوبیسیتی رنج می ‌برند، اپیدمی که طی دهه گذشته جهان پزشکی را نگران کرده است. همه ما می دانیم که چاقی عواقب پزشکی خطرناک و جدی دارد. اضافه وزن فرد را در معرض خطر طیف گسترده ای از بیماری ها از جمله فشار خون بالا، دیابت، بیماری قلبی و حتی سرطان قرار می دهد.

حدود سه سال پیش، یک شرکت داروسازی دانمارکی به نام Novo Nordisk که بیشتر فعالیت خود را به تولید داروهایی برای درمان دیابت به نام Wegovy اختصاص داده است، انقلابی به پا کرد. بیماران شروع به گزارش کردند که تزریق این دارو نه تنها باعث تعادل در سطح قند خون، بلکه همچنین باعث احساس سیری، کاهش وزن و تعادل در سطوح چربی نیز می شود. علاوه بر این، این شرکت مطالعاتی را برای تایید گزارش های بیماران مبنی بر اینکه Wegovy واقعا منجر به کاهش وزن قابل توجه شده است، آغاز کرد.

در سال 2021، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) بازاریابی Wegovy را تایید کرد. تزریق این دارو منجر به کاهش حدود 20 درصدی وزن بدن بیماران شد. در نتیجه آمریکایی ها به سرعت قفسه های داروخانه ها را از این دارو خالی کردند. Wegovy در آن زمان تنها در ایالات متحده مورد تایید قرار گرفت و پزشکان شروع به تجویز داروی مشابه آن یعنی Ozempic کردند که به صورت تزریقی استعمال شده و در واقع از همان ماده اولیه ولی با کمتر از نصف دوز Wegovy ساخته می شود. 

هرچند Ozempic به اندازه Wegovy موثر نبود، اما برای مثال در اسرائیل به یک موفقیت بزرگ دست یافت. وزارت بهداشت اسرائیل ابتدا نظر مساعدی نسبت به اوزمپیک (برای کاهش وزن) نداشت، اما نتایج آزمایشاتی که نشان داد اوزمپیک منجر به کاهش وزن قابل توجه شده و اثربخشی مشابه کوتاه شدن معده دارد، باعث شد وزارتخانه چشم خود را روی عوارض جانبی دارو ببندد. 

این تزریق ها دقیقا چگونه کار می کنند؟

تزریقات Wegovy و Ozempic شامل ماده ای شبیه به هورمون GLP-1 است که نقش های زیادی در سراسر بدن ایفا می کند. این هورمون با کاهش سرعت تخلیه معده باعث ایجاد احساس سیری می شود، سطح قند خون را در بدن کاهش می دهد و به روش هایی که هنوز کاملا مشخص نیست به کاهش چربی ها نیز کمک می کند. در ماه های اخیر مشخص شده است که این تزریق ها خطر حمله قلبی و سکته را نیز کاهش می دهد.

نکته مهمی که بایستی به آن توجه کنید این است که هیچ دستور العمل معجزه آسایی برای کاهش وزن وجود ندارد. مطالعات نشان داده اند که قطع درمان با این داروها، باعث افزایش مجدد و شدید وزن می شود. شرکت های داروسازی هنوز اثرات طولانی مدت این تزریق ها را آزمایش نکرده اند، اما آنچه مشخص است این است که در موارد بسیار نادر ممکن است خطر پانکراتیت و تومورهای تیروئید را افزایش بدهند. 

این تزریقات برای زنان باردار یا کسانی که قصد باردار شدن در آینده نزدیک را دارند ممنوع است. مهم‌تر از همه، تزریق های کاهش وزن بدون داشتن یک شیوه زندگی سالم و فعالیت بدنی کارساز نخواهد بود. بدون یک رژیم غذایی کم کالری و ورزش، این تزریق ها تقریبا هیچ تاثیری بر وزن فرد در درازمدت نخواهد داشت.

کسانی که از چاقی رنج می برند، باید در مورد مناسب بودن درمان با تزریق کاهش وزن با پزشک خود مشورت کنند. قبل و در طول درمان، توصیه می شود آزمایش‌ های خون انجام شود که شامل نظارت بر آنزیم‌ های پانکراس، سطح قند، سطح چربی خون و غده تیروئید است. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید