اخباراخبار جهان

جمهوری اسلامی امدادگر بلژیکی را به 40 سال زندان و شلاق محکوم کرد

طبق گزارش رسانه های دولتی جمهوری اسلامی، یک امدادگر بلژیکی پس از مجرم شناخته شدن به اتهام جاسوسی در پایان یک محاکمه غیرعلنی به 40 سال زندان و 74 ضربه شلاق محکوم شده است. 

دادگاه انقلاب، اولیویه وندکاستیل 41 ساله را به جرم جاسوسی به 12.5 سال حبس، همکاری با دولت های متخاصم به 12.5 سال و جرم پولشویی به 12.5 سال زندان محکوم کرده است. او همچنین به دلیل قاچاق ارز به یک میلیون دلار جریمه و 2.5 سال حبس محکوم شد.

ایران طی سال‌ های گذشته تعدادی از خارجی ‌ها و افراد دوتابعیتی را به اتهام جاسوسی یا سایر جرائم امنیتی بازداشت کرده و در محاکمه های غیرعلنی، آنها را محکوم کرده است. منتقدان جمهوری اسلامی  را متهم می کنند که از این زندانیان به عنوان ابزار مذاکره با غرب استفاده می کند، چیزی که مقامات ایرانی آن را رد می کنند.

ایران هیچ جزئیاتی در مورد اتهامات وندکاستیل منتشر نکرده است؛ طبق قوانین ایران، نامبرده پس از 12.5 سال واجد شرایط آزادی مشروط است؛ سایت قوه قضائیه اعلام کرد این احکام قابل تجدیدنظر است.

خانواده وندکاستیل ماه گذشته گفتند که او ماه‌ها در یکی از زندان‌ های ایران بازداشت بوده و دست به اعتصاب غذا زده؛ از دسترسی به وکیل دلخواه خود محروم بوده و از مشکلات جدی سلامتی رنج می برد.

بلژیک از اتباع خود خواسته ایران را ترک کنند، زیرا با خطر دستگیری خودسرانه یا محاکمه ناعادلانه روبرو هستند. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید