اخباراخبار کانادا

جمعیت در حال رشد کانادا به پزشک خانواده دسترسی ندارد

سال گذشته بیش از یک میلیون نفر به جمعیت کانادا اضافه شد که می تواند برای اقتصاد به شدت وابسته به مهاجرت موهبت باشد. اما رشد سریع دردسرهایی نیز به همراه دارد و به ویژه مراقبت های بهداشتی را تحت فشار مضاعف قرار می دهد. 

دکتر کتلین راس، دبیر انجمن پزشکی کانادا، گفت: کانادا به اندازه کافی پزشک خانواده تربیت نمی کند. 

دولت فدرال در حالی درب های کشور را به سوی مهاجران باز کرده، که بسیاری از کانادایی ها در تلاش برای یافتن پزشک خانواده موفق نیستند. داده ها نشان می دهد تعداد کانادایی ‌هایی که دسترسی منظم به پزشک خانواده یا پرستار ندارند از 4.5 میلیون نفر در سال 2019 به 6.5 میلیون نفر در سال 2023 افزایش یافته است.

میلیون‌ ها کانادایی یک پزشک مراقبت‌ های اولیه که می ‌تواند به جلوگیری از بستری شدن در بیمارستان و مرگ‌ های زودرس، بهبود نتایج سلامت و بهبود کیفیت زندگی کمک کند، ندارند. مسلما این عدم دسترسی عواقبی دارد. طبق آمار، مراجعات به اورژانس ها از حدود 14 میلیون در سال 22-2021 به 15.1 میلیون در سال 23-2022 افزایش یافت. 

متاسفانه تعداد فارغ التحصیلان پزشکی که وارد دوره رزیدنتی می شوند – دوره مورد نیاز برای کسب مجوز طبابت در کانادا – در یک دهه گذشته تقریبا راکد بوده است. در سال 2014 برای مثال 3255 نفر وارد دوره های رزیدنتی شدند. این تعداد در سال 2023 تنها 5 درصد افزایش داشت و به 3422 نفر رسید. در حالی که در همان دوره زمانی جمعیت کانادا از 35.4 میلیون نفر به بیش از 40 میلیون نفر افزایش یافت. دانشکده های پزشکی کانادا نسبت به 10 سال قبل تنها 167 پزشک بیشتر را برای رزیدنسی پذیرش کرده اند.  

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید