اخباراخبار جهان

جعفر پناهی به 6 سال زندان محکوم شد

ایران- به نقل از گاردین، کارگردان مشهور ایرانی که هفته گذشته به دلیل انتقاد از دولت بابت بازداشت محمد رسول اف (فیلمساز) بازداشت شده بود، به 6 سال زندان محکم شد. در واقع قوه قضائیه به دنبال اجرای حکمی است که قبل از این صادر شده بود. 

پناهی دارنده جوایز برتر جشنواره های ونیز و برلین یکی از سه فیلمساز دستگیر شده در تهران در کمتر از یک هفته می باشد. 

نامبرده در 11 جولای هنگامی که به همراه وکلا و همکارانش برای جویا شدن از وضعیت سلامتی محمد رسول اف و مصطفی آل احمد (که سه روز قبل از آن بازداشت شده بودند) به دادسرا رفته بود، بازداشت شد..

او و رسول اف پیش از این در سال 2010 به جرم تبلیغ علیه نظام، انتقاد از دولت در فیلم ‌های خود و شرکت در اعتراضات بازداشت شده بودند. پناهی در آن زمان به شش سال زندان محکوم شد که دو ماه از آن را قبل از آزادی مشروط (هم اکنون لغو شده) سپری کرد. 

او که ممنوع الخروج شده و از ساختن فیلم منع شده بود، در 12 سال گذشته عمدتا در خانه خود محبوس بود؛ مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضائیه روز سه شنبه در جمع خبرنگاران گفت: پناهی در سال 1389 در مجموع به شش سال حبس تعزیری محکوم شده بود و به همین دلیل برای اجرای حکم به بازداشتگاه اوین منتقل شد.

این دستگیری ها با انتقاد گسترده ای از سوی نهادهای سینمایی بین المللی مواجه شده است. ائتلاف بین ‌المللی فیلمسازان در معرض خطر (ICFR) روز جمعه (15 جولای) نامه ‌ای سرگشاده در اعتراض به موج دستگیری‌ ها در میان فیلمسازان و هنرمندان منتشر کرد. 

جشنواره فیلم کن نیز با صدور بیانیه اعلام کرد: این دستگیری ها و همچنین موج سرکوب آشکار در ایران علیه هنرمندان را به شدت محکوم می کنیم. این جشنواره خواستار آزادی فوری محمد رسول اف، مصطفی آل احمد و جعفر پناهی است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید