مقالاتمقالات اجتماعی

جستجوی پلیس فدرال برای یافتن کلاهبردار میلیارد دلاری

در سال‌های اخیر، جهان شاهد ظهور طرح‌های کلاهبرداری بی‌سابقه‌ای بوده است که با استفاده از فناوری‌های نوین مالی و رمزارزها به اوج خود رسیده‌اند. یکی از این موارد، پرونده “ملکه کریپتو”، روژا ایگناتووا است که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های کلاهبرداری جهانی در تاریخ شناخته می‌شود. ایگناتووا، کارآفرین اهل بلغارستان ادعا کرد که  پروژه او تحت عنوان وان کوین در آینده جایگزین بیت‌کوین خواهد شد. با استفاده از بازاریابی تهاجمی و قول‌های پر زرق‌ و برق، او توانست میلیاردها دلار از سرمایه‌گذاران در سراسر جهان را جذب کند. اما در سال ۲۰۱۷، پس از آن که پلیس فدرال در تحقیقات خود به این طرح کلاهبرداری پی برد، ایگناتووا ناپدید شد و از آن زمان تاکنون مظنون اصلی این پرونده مخفی مانده است. تحقیقات نشان داده است که او با استفاده از فریب و ترفندهای هوشمندانه، توانسته بود بیش از ۴ میلیارد دلار از سرمایه‌گذاران را به سرقت ببرد. پلیس فدرال برای یافتن ایگناتووا پاداشی به ارزش ۵ میلیون دلار اعلام کرده است. این رقم بی‌سابقه نشان از اهمیت و اولویت این پرونده برای مقام‌های آمریکایی دارد. آن‌ها امیدوارند که این پاداش بتواند کمک شایانی به شناسایی و دستگیری این متهم فراری کند.

مقامات آمریکایی مدت‌ها از این طرح آگاه بودند و آن را “طرح  کلاهبرداری پانزی” خوانده بودند. تخمین زده می‌شود این طرح بیش از 4 میلیارد دلار از 3.5 میلیون قربانی در سراسر جهان به دست آورده است. ایگناتووا، فردی جذاب و خوش‌لباس، در ابتدا خود را فارغ‌التحصیل افتخاری دانشگاه آکسفورد و با سابقه کار در شرکت مشاوره مکنزی ، معرفی کرده بود. این نمای موفقیت و تخصص، توده های سرمایه‌گذاران را جذب کرد و آنها معتقد بودند که پروژه ایگناتووا در آستانه شکوفایی در جهان ارزهای دیجیتال است.  با برملا شدن طرح، ماهیت واقعی ایگناتووا آشکار شد. مقامات معتقدند که او با محافظان و همکاران مسلح سفر می‌کرده و ممکن است جراحی پلاستیک کرده یا ظاهر خود را تغییر داده باشد تا از دستگیری فرار کند. پلیس فدرال ایگناتووا را یک فراری ماهر در استفاده از گذرنامه آلمانی برای سفر به کشورهایی مانند امارات متحده عربی، روسیه، یونان و اروپای شرقی معرفی کرده است.

طرح ایگناتووا تحت عنوان وان کوین وعده داده بود که جایگزینی برای بیت‌کوین خواهد بود و خریداران شاهد افزایش مداوم ارزش آن خواهند بود. اما خیلی زود سرمایه‌گذاران متوجه شدند که وان کوین فاقد ساختارهای محافظتی لازم برای حفاظت از ارزش دارایی در برابر دستکاری است و این بر خلاف بیت‌کوین است که بر روی بلاکچین پشتیبانی می‌شود. افشای این که وان کوین در واقع بر روی زنجیره بلوک پشتیبانی نمی‌شود، اولین هشدار قرمز برای سرمایه‌گذاران بود. در نهایت مشخص شد که پروژه وان کوین یک طرح کلاهبرداری پانزی بوده است که بر اساس وعده‌های آسان و پرزرق ‌و برق سرمایه‌گذاران را جذب کرده بود. اما در نهایت نواقص بنیادی ساختار آن باعث سقوط و ناپدید شدن روژا ایگناتووا، “ملکه گم شده ارز دیجیتال” شده است.

 

 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید