مقالاتمقالات پزشکی

جایگزین شدن کپسول کوچکی به جای کولونوسکوپی 

 

تمام کسانی که تحت کولونوسکوپی قرار گرفته اند می‌ دانند که این روش تا چه اندازه ناراحت کننده و طولانی است.

بسیاری از پزشکان برای آماده سازی به بیماران توصیه می کنند که چند روز قبل از آزمایش، تحت یک رژیم غذایی یا محدودیت های خاص قرار گیرند که بیشتر شامل مصرف ملین ‌های خوراکی و محدود کردن مصرف غذاهای جامد است. معمولا خود روش کولونوسکوپی 30 تا 60 دقیقه طول می ‌کشد و به بیمار داروهایی داده می ‌شود تا کمتر احساس درد و ناراحتی کند. سپس بیمار به پهلوی چپ خود دراز می کشد و پزشک یک لوله بلند و انعطاف پذیری را به صورت مقعدی وارد می کند که از روده بزرگ می گذرد و تصاویری از پوشش روده را برای بررسی ناهنجاری ها تهیه می کند.

بیمار ممکن است در طول کولونوسکوپی احساس گرفتگی کند، اما تمام این ناراحتی ها برای تعیین اینکه چه عاملی باعث درد شکمی، خونریزی مقعدی یا علائم دیگر شده است، ضروری است.

با پیشرفت علم پزشکی متخصصان به دنبال پیدا کردن راه هایی برای اصلاح روش ‌های تشخیصی پزشکی هستند تا بتوانند آنها را برای بیماران آسان تر، سریع تر و کم دردسرتر کنند. حال زمان اصلاح کولونوسکوپی فرا رسیده است. کافی است دیگر آرام بخش و تزریق تهاجمی را فراموش کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک قرص بزرگ ببلعید و اجازه دهید سنسورهای مختلفی روی شکم تان قرار بگیرند، سپس آنها به کمربند قابل حملی که روی پیراهن خود می پوشید وصل می شوند.

آندوسکوپی کپسولی

برزیل تقریبا چهار سال پیش این فناوری را تایید کرد و اکنون در آزمایشگاه ‌ها و مراکز تشخیصی سراسر جهان به طور گسترده ای کاربرد پیدا کرده است. 

در این روش پزشک به جای قرار دادن یک لوله با دوربین، یک قرص به بیمار می دهد که یک دوربین داخل آن است. بیمار آن را می بلعد و قرص هزاران عکس را در حین کار در روده می گیرد و آنها را به دستگاهی می فرستد که بیمار به دور کمر خود می بندد.

در ضمن در این روش می توان قسمت ‌هایی از روده مانند روده بزرگ را که کولونوسکوپی سنتی قادر به دستیابی به آنها نیست، بررسی کرد.

در ادامه این مطلب بیشتر در مورد عملکرد این روش صحبت می‌ کنیم (اگر چه این روش ممکن است بسته به بیمارستان و مورد فردی متفاوت باشد):

ممکن است برای تخلیه روده بیمار ملین تجویز شود و معمولا به بیمار گفته می شود که روز قبل از عمل بعد از ناهار غذا نخورد و فقط در روز آزمایش آب بنوشد.

صبح در بیمارستان از بیمار خواسته می شود که یک کمربند حاوی سنسورها را به دور کمر خود ببندد یا تکنسین حسگرهای پدی چسبنده را روی قفسه سینه و شکم بیمار قرار می دهد. سپس تکنسین یک ردیاب داده را به کمربند دور کمر بیمار متصل می کند.

در مرحله بعد بیمار کپسولی را که دوربین در آن قرار دارد با مقداری آب می بلعد.

سپس بیمار با دستوراتی به خانه برمی گردد، از جمله اینکه دو ساعت از مصرف نوشیدنی خودداری کند و بعد از چهار ساعت یک میان وعده سبک بخورد، اما تا بعد از معاینه بعدی که معمولا حدود هشت ساعت پس از مصرف قرص است، هیچ چیز دیگری مصرف نکند.

بیمار بعد از ظهر همان روز به بیمارستان برمی گردد و تکنسین بررسی می کند که آیا قرص به روده بزرگ رسیده است یا خیر. اگر چنین است دوربین باید در حین حرکت عکس بگیرد و آن را به ردیاب داده ارسال کند. حال کمربند و سنسورها برداشته می شوند و عملیات کولونوسکوپی به پایان می رسد. اگر قرص هنوز به روده بزرگ نرسیده باشد، بیمار به خانه برمی‌گردد و حسگرها و دستگاه ضبط‌ کننده داده ‌ها را تا زمانی که باتری ‌های دستگاه خاموش شوند (معمولا پس از 12 تا 14 ساعت) روشن نگه می‌ دارد و صبح روز بعد به بیمارستان برمی گردد.

سپس پزشک تصاویر دانلود شده از ردیاب داده را بررسی می کند. در ضمن نیازی به نگرانی در مورد مصرف قرص نیست. چون یکبار مصرف است و دفعه بعد که بیمار به دستشویی نیاز پیدا کند، از بدن او خارج می شود.

چرا کولونوسکوپی کپسولی لازم است؟

دلایل زیادی برای تجویز کولونوسکوپی کپسولی توسط پزشکان وجود دارد. یکی از رایج ترین آنها بررسی سرطان است. زیرا سرطان کولورکتال دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان و سومین علت مرگ و میر در زنان است. تشخیص زودهنگام سرطان برای کاهش میزان مرگ و میر حیاتی است. از جمله دیگر دلایل تجویز کولونوسکوپی کپسولی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • یافتن علت خونریزی گوارشی
  • تشخیص بیماری کرون و سایر بیماری های التهابی روده
  • تشخیص بیماری سلیاک
  • معاینه مری
  • و پیگیری آزمایشات دیگر 

خطرات کولونوسکوپی کپسولی

به طور کلی کولونوسکوپی کپسولی یک روش بسیار ایمن است، اما چند ریسک دارد. اول اینکه بسیاری از افراد با شنیدن نام این کپسول ها به این فکر می کنند که قرص دوربین به جای خروج در حین اجابت مزاج، در دستگاه گوارش گیر کند. هر چند این ریسک چندان چشمگیر نیست، اما به احتمال زیاد در افراد مبتلا به تومور و مواردی که باعث باریک شدن دستگاه گوارش می شوند، رخ می دهد. اگر این موضوع باعث نگرانی باشد، پزشک قبل از تجویز این روش، سی تی اسکن را برای بررسی این تنگی انجام می دهد.

اگر بیمار به مدت دو هفته پس از کولونوسکوپی متوجه دفع کپسول نشده باشد، توصیه می شود با پزشک خود تماس گرفته و تحت تصویربرداری اشعه ایکس قرار بگیرد، تا مطمئن شود که کپسول در بدن او باقی نمانده است.

با این حال این خطر بسیار جزئی است و کولونوسکوپی کپسولی بسیار راحت تر و کم دردسرتر از کولونوسکوپی معمولی است.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید