اخباراخبار کانادا

جایگاه کانادا در جهان، تحت رهبری ترودو افت کرده است

مارک گارنو، وزیر سابق امور خارجه می گوید کانادا در دوران نخست وزیری جاستین ترودو، جایگاه خود را در جهان از دست داده است. گارنو از ترودو به عنوان یک رهبر ناآماده انتقاد می کند که سیاست را در اولویت قرار می دهد. 

گارنو در کتاب خاطرات اش با عنوان A Most Extraordinary Ride: Space, Politics and the Pursuit of a Canadian Dream  که قرار است اکتبر امسال توسط Penguin Random House منتشر شود، می نویسد: معتقدم جاستین ترودو تأثیر کانادا را در خارج از کشور بیش از حد ارزیابی کرده است.

در حالی که بخش اعظم کتاب به دوران قبل از ورود گارنو به سیاست، یعنی زمان خدمت او در ارتش و همچنین به عنوان فضانورد اختصاص یافته، اما یک سوم پایانی به دوران عضویت او در پارلمان کانادا و کابینه اختصاص دارد. 

گارنوی 75 ساله، در سال 2008 به عنوان نماینده لیبرال از حوزه مونترال در وست‌مونت-ویل ماری انتخاب شد. پس از به قدرت رسیدن لیبرال ها در سال 2015، گارنو به مدت 6 سال در کابینه ترودو خدمت کرد که بیش از 5 سال آن در سمت وزیر حمل و نقل بود.  او 9 ماه آخر را به عنوان وزیر امور خارجه خدمت کرد تا اینکه ترودو پس از انتخابات 2021 او را به طور کامل از کابینه کنار گذاشت.

گارنو در کتابش اذعان می ‌کند که ترودو هرگز در مورد تصمیم کنارگذاشتن او توضیحی ارائه نکرد. وی همچنین اعتراف کرد که او و ترودو اشتراکات اندکی با یکدیگر داشتند و هرگز نزدیک نبودند. 

گارنو در کتاب اش می نویسد ترودو برای وزیر امور خارجه اهمیت قائل نیست و در روابط بین الملل عملکرد خوبی ندارد. گارنو می گوید: متاسفانه جایگاه کانادا در جهان افت کرده و این تا حدی به دلیل تناقض بین اظهارات ما و اقدامات ما می باشد. ما در حال از دست دادن اعتبار جهانی خود هستیم. 

گارنو به دو سفر ترودو به چین اشاره کرد که نتوانست مذاکرات تجارت آزاد با چین را به سرانجام برساند. ترودو در آن زمان به دلیل تلاش برای آوردن موضوعات غیرتجاری به میز مذاکره با دولت چین، از جمله مسایل حقوق بشر، مورد انتقاد قرار گرفت. شکست های سفر ترودو به هند نیز به خوبی مستند شده است. از جمله رسوایی ارسال دعوتنامه برای مردی که به اتهام تلاش برای ترور یکی از وزرای کابینه هند در کانادا در سال 1986، محکوم شده بود. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید