اخباراخبار کانادا

جامعه بهائی کانادا اعتراضات اخیر را امیدی برای ایجاد تغییرات سیاسی و اجتماعی در ایران می داند.

سه فرزند مینا سنایی در تورنتو بزرگ شدند، آنها گاهی از او می ‌پرسیدند که عکس‌ های عروسی ‌اش کجاست و او همیشه می گفت که چون ازدواج آنها خیلی سریع اتفاق افتاده، نتوانسته اند چیزهای زیادی با خود بردارند و مجبور شده اند سریعا ایران را ترک کنند. اما وقتی فرزندانش بزرگ شدند، او حقیقت دردناکی را برای آنها فاش کرد.

حقیقت این بود که دارایی های آنها از بین نرفته، بلکه توسط رژیم ایران مصادره شده است. خانم سنایی به دلیل بهایی بودن، در ایران دستگیر و زندانی شد. او و شوهرش با کمک یک قاچاقچی به پاکستان فرار کردند. آنها نهایتا در سال 1984 توانستند به کانادا بیایند.

در دهه 1980 هزاران بهائی مانند خانم سنایی از ایران گریختند و زندگی جدیدی را در کانادا آغاز کردند. بسیاری از آنها از طریق برنامه فدرال پناهندگی بهاییان ایرانی به کانادا مهاجرت کردند.

حال بهائیان ایرانی ساکن کانادا به نظاره جنبشی نشسته اند که قریب 3 ماه است در ایران شروع شده و بزرگترین جنبش ایرانیان پس از انقلاب 1979 به شمار می آید.

با توجه به اینکه این جنبش با مرگ مهسا امینی آغاز شد، بیش از تمام قیام های قبلی ایرانیان در طول این 43 سال، توجهات بین المللی را به سمت خود جلب کرده است.از این رو بسیاری معتقدند که این قیام امید ایرانیان به تغییرات پایدار سیاسی و اجتماعی را دوباره زنده کرده است.

با این وجود این قیام، چالشی منحصر به فرد برای بهائیان ایرانی است؛ زیرا آنها براساس دیانت خود دیدگاهی فراحزبی و به دور از خشونت دارند. به همین دلیل بسیاری از آنها به دلیل اینکه احتمال می دهند این جنبش به یک انقلاب خونین تبدیل شود، در حمایت از آن محتاطانه عمل می کنند.

براساس گزارش سازمان ملل، تاکنون بیش از 300 معترض در ایران کشته شده و بیش از 14 هزار نفر دستگیر شده اند.

این ارقام وحشتناک که روز به روز افزایش می یابند، خانم سنایی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهند. او می گوید دیدن اینکه مردم ایران به رهبری زنان جوان برای مبارزه در جهت به دست آوردن حقوق اولیه زندگی باید چنین بهای گزافی بپردازند، تکان دهنده است.

در دو ماه گذشته چندین تظاهرات در شهرهای کانادا برای همبستگی با معترضان در ایران برگزار شده است، اما خانم سنایی آنها را ناکافی می داند و معتقد است اقدامات بیشتری باید در این زمینه صورت بگیرد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید