اخباراخبار کانادا

جاستین ترودو توییتی که ادعا کرد ایران 15 هزار معترض را به اعدام محکوم کرده، پاک کرد

کانادا- به گزارش CNN، نخست وزیر کانادا، پس از انتشار خبر جعلی در شبکه های اجتماعی، توئیت حاوی اطلاعات نادرست درباره حکم اعدام دسته جمعی معترضان بازداشتی در ایران را حذف کرد. 

سلبریتی ها و کاربران اینستاگرام عکس زنی را به اشتراک گذاشتند که پرچم ایران را در دست داشت. زیر عکس نوشته شده بود: ایران 15 هزار معترض را به اعدام محکوم می کند تا به شورشیان درس عبرت بدهد. 

اینستاگرام از آن زمان این پست را حاوی اطلاعات نادرست برچسب گذاری کرده است. این پست که در حال حاضر حذف شده، توسط بازیگرانی چون سوفی ترنر و ویولا دیویس به اشتراک گذاشته شد. 

ترودو اواخر روز دوشنبه در توییتی نوشت:  کانادا تصمیم وحشیانه رژیم ایران برای اعمال مجازات اعدام برای نزدیک به 15000 معترض را محکوم می‌ کند. این توییت به مدت 12 ساعت فعال بود. سخنگوی دولت کانادا به CNN گفت که توییت حذف شده است. وی افزود که توییت بر اساس نگرانی جدی مطرح شده توسط مدافعان حقوق بشر در مورد اعدام احتمالی هزاران معترض تحت بازداشت رژیم ایران، به اشتراک گذاشته شده بود. 

قانونگذاران جمهوری اسلامی خواهان حکم اعدام برای معترضان می باشند؛ تاکنون حکم اعدام یکی از محکومین صادر شده است. سازمان ملل درباره اینکه سایر بازداشتی ها نیز در معرض خطر محکومیت مشابه هستند، هشدار داد. 

حداقل 2 هزار نفر به اتهام دست داشتن در تظاهرات سراسری، با اتهامات رسمی روبرو شده اند. محاکمه علنی این افراد از دو هفته قبل در حال انجام است. سازمان حقوق بشر، کشته شدن حداقل 326 نفر در اعتراضات را اعلام کرده است. اما به دلیل سرکوب رسانه ها و قطع اینترنت، تایید آمار دقیق بازداشت ها و کشته شدگان و مجروحین امکانپذیر نیست. 

رسانه های دولتی رژیم خبر صادر شدن حکم اعدام یک معترض به جرم به آتش کشیدن یک ساختمان دولتی را اعلام کرده اند. پنج معترض دیگر به اتهام تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی و اخلال در نظم و آرامش عمومی به 5 تا 10 سال حبس محکوم شده اند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید