اخباراخبار کانادا

جاستین ترودو، چین و مرگ تجارت آزاد

کانادا- تری گلاوین و سابرینا مددو، ستون ‌نویسان نشنال پست، جان ایویسون را همراهی می ‌کنند تا در مورد تغییر ژئوپلیتیک در واکنش به چین بحث کنند.

دولت بایدن تلاش می کند چین را از طریق قوانین حمایتی و قانون کاهش تورم که یارانه ها و کنترل صادرات را ترکیب می کند، منزوی کند. اما بنیانگذار بزرگترین تولیدکننده نیمه هادی جهان، TSMC تایوان، این را مرگ تجارت آزاد نامیده است.

گلاوین امیدوار است چنین باشد و می گوید نمی توانید با دولت پلیسی تجارت آزاد داشته باشید. او می گوید کانادا زمانی که شی جین پینگ نیش اش را نشان داد، موظف به تغییر رویکرد شده است.

مددو نیز آمریکا را در اقدامات اش موجه می داند  و می گوید آمریکا مالکیت معنوی نسل بعدی تراشه ها و هوش مصنوعی دارد و باید از آن محافظت کند.

به نظر می ‌رسد مشکلات داخلی چین و انزوای شی در صحنه جهانی باعث کاهش تاکتیک‌ های تهاجمی‌ تر پکن در سال‌های اخیر شده است. گلاوین با اشاره به اعتراضات چند هفته اخیر در چین می گوید: رژیم پکن از کووید استفاده می کرد تا توانایی خود برای کنترل زندگی مردم را آزمایش کند. حال شی می داند که در داخل و خارج از کشور گند زده است.

گلاوین می افزاید: رهبر چین در نشست اخیر گروه 20 در بالی با بسیاری از رهبران جهان- به جز ترودو – رفتار نسبتا دوستانه ای داشت. کاملا واضح است که رهبر حزب کمونیست چین جاستین ترودو را تحقیر می کند و این تغییر نخواهد کرد. با این حال، علیرغم تمام فعالیت ‌ها در سطح سیاسی، به نظر می ‌رسد که تغییر چندانی در تجارت دو طرفه ایجاد نشده است، به طوری که چینی‌ها ادعا می‌ کنند که صادرات از کانادا در 11 ماه اول سال جاری 34 درصد افزایش یافته است.

 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید