اخباراخبار جهان

توییت جنجالی روزنامه نگار افغان در مورد وضعیت وخیم او و خانواده اش

به نقل از  The star : توییت تلخ و دلخراش بود: «در خانه غذایی برای خوردن وجود ندارد. من در کشوری بدتر از افغانستان در تبعید زندگی می کنم. من می خواهم یکی از کلیه هایم را بفروشم، چاره دیگری ندارم تصمیم گرفته ام فداکاری کنم و خانواده ام را زنده نگه دارم».

این توییت جنجالی و تلخ سامی جاهیش، با عکس و شماره تلفن او همراه بود.

کمی بیش از یک سال است که این جوان 34 ساله که 12 سال رنج مردم افغانستان را گزارش کرده است، در شرایط بد اقتصادی در پاکستان زندگی می کند. جاهیش در این مدت بیکار بوده و هیچ درآمدی نداشته است.

جاهیش درباره شرایط بد خود و خانواده اش گفت: «من پنج ماه تحت حکومت طالبان زندگی کردم، آنها در این مدت سه بار مرا دستگیر کردند، به همین دلیل در ژانویه 2022 مجبور به ترک کشور شدم. من یک خانواده بزرگ 11 نفره دارم و تنها نان آور خانواده ام هستم. به همین دلیل تصمیم گرفته ام برای نجات سایر اعضای خانواده ام خود را فدا کنم».

شاید کاری که جاهیش قصد دارد انجام دهد از دید خیلی ها افراطی و غیر قابل تحمل باشد، اما وضعیت اسفناک او منحصر به فرد نیست. بسیاری از روزنامه نگاران و کارمندان رسانه های افغان، اکنون در پاکستان به سر می برند و برای زنده ماندن تلاش می کنند.

پاکستان اجازه اقامت به افغان‌ ها نمی ‌دهد، به همین دلیل اکثر افغان هایی که به این کشور پناه برده اند، به ‌صورت غیرقانونی زندگی می‌ کنند و قادر به کار کردن نیستند.

سازمان های مردم نهاد پس از اینکه جاهیش و خانواده اش به پاکستان گریختند، به آنها کمک کردند در یک مهمانخانه اقامت کنند و برای مدتی مخارج همسر و پسر او را پرداخت کردند. اما جاهیش می گوید که از آن زمان تاکنون هیچ سازمان غیردولتی با او تماس نگرفته است. او می‌ گوید سفارت فرانسه هشت ماه پیش در مورد ویزای مهاجرت با او مصاحبه کرده بود، اما از آن زمان تاکنون دیگر هیچ خبری نشده است.

معلوم نیست با این شرایط چه آینده ای در انتظار جاهیش و سایر روزنامه نگاران تبعیدی افغان است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید