مقالاتمقالات پزشکی

توصیه های سازمان بهداشت جهانی برای جلوگیری از آبله میمون

WHO هنوز علت شیوع این بیماری را نمی داند. سازمان بهداشت جهانی در حال کار برای درک شیوع آبله میمون است که در این ماه در چندین کشور گسترش یافته است و در حالی که مطمئن نیست منشاء شیوع این عفونت از کجاست، توصیه هایی در مورد چگونگی کاهش شیوع آن دارد. مقامات سازمان بهداشت جهانی روز جمعه پس از شناسایی موارد ابتلا به آبله میمون در چندین کشور اروپایی و آمریکای شمالی؛ از جمله ایالات متحده، بریتانیا و کانادا، به روز رسانی ای درباره این ویروس به اشتراک گذاشتند. سازمان بهداشت جهانی 80 مورد تایید شده و 50 مورد دیگر تحت بررسی را گزارش کرده است.  و همچنین گفته است که آبله میمون در 11 کشوری که معمولا به این بیماری مبتلا نیستند گزارش شده است. 

علائم این بیماری می تواند شامل تب، سردرد، درد عضلانی، انرژی کم، تورم غدد لنفاوی و بثورات پوستی همراه با تاول در صورت؛ دست ها، پاها، چشم ها، دهان و اندام تناسلی باشد. سازمان بهداشت جهانی می گوید که بیشتر عفونت ها دو تا چهار هفته طول می کشند و میزان مرگ و میر در حدود 3 تا 6٪ است. به گفته سازمان جهانی بهداشت، آبله میمون از اعضای خانواده ویروس آبله و با شدت کمتر از آبله است و معمولا از حیوانات یا از طریق تماس نزدیک با یک فرد آلوده به انسان منتقل می شود. WHO می گوید واکسن های آبله از لحاظ تاریخی در مبارزه با آبله میمون موثر بوده اند. 

با اجتناب از تماس پوستی یا تماس نزدیک با افراد مبتلا به این بیماری، می توانید از خود در برابر آن محافظت کنید، ماسک زدن، شستن دست و تمیز نگه داشتن سطوح نیز می تواند خطر گسترش آن را کاهش دهد؛ با وجود این که آبله میمون معمولا از حیوانات به انسان سرایت می ‌کند، سازمان جهانی بهداشت هنوز منبعی برای شیوع فعلی پیدا نکرده است. اولین موارد در اوایل ماه مه در بریتانیا مشاهده شد. مقامات گفتند که اولین مورد مربوط به مسافری است که از نیجریه در آفریقا آمده است، جایی که شیوع آبله میمون در آن بیشتر است. این بیماری در هفته ‌های اخیر به چندین کشور دیگر نیز سرایت کرده است و بریتانیا اکنون در حال بررسی این موضوع است که آیا ممکن است این عفونت از طریق تماس جنسی سرایت پیدا کند یا خیر. 

اویوال توموری؛ ویروس شناس و مشاور سازمان جهانی بهداشت، روز جمعه به آسوشیتدپرس گفت: شیوع فعلی شبیه شیوعی که در غرب آفریقا دیده ایم نیست، بنابراین ممکن است اتفاق جدیدی در غرب رخ دهد. از این موضوع بهت زده ام. هر روز از خواب بیدار می شوم و می بینم کشورهای بیشتری به آن آلوده شده اند. کریستین هاپی، مدیر مرکز عالی آفریقایی شناخت و درمان بیماری های عفونی، نیز گفت که این اتفاق بی سابقه است. او گفت که ما هرگز چیزی شبیه به آنچه در اروپا اتفاق می افتد را ندیده ایم ما چیزی ندیدیم که بخواهیم بگوییم الگوهای انتقال آبله میمون در آفریقا در حال تغییر است. بنابراین اگر اتفاق متفاوتی در اروپا در حال رخ دادن است، اروپا باید آن را بررسی کند. با وجود افزایش تعداد موارد ابتلا به آبله میمون در چندین کشور، کارشناسان در این مرحله زنگ خطر این بیماری را به صدا در نمی آورند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید