مقالاتمقالات اقتصادی

تورم روز افزون، اقتصاد کانادا را طی ماه های آتی به کجا خواهد برد؟

در آخرین داده هایی که  اداره آمار کانادا درباره تورم منتشر کرده نشانی از خلاصی زودهنگام از فشار اقتصادی برای کانادایی ها دیده نمی شود. 

شاخص قیمت مصرف کننده، که ماه گذشته منتشر شد، نشان از تورم 7.7 درصدی در ماه می دارد که در 40 سال اخیر کانادا بی سابقه بوده است. این در حالی است که با توجه به افزایش قابل توجه نرخ سوخت، اقتصاددانان نرخ تورم را بیش از این ها پیش بینی کرده و معتقد بودند باید رقمی بین 8 تا 9 درصد باشد.

به نوشته وبسایت استار، گزارش سیاست های پولی بانک کانادا نیز که در ماه جولای منتشر شد حاکی از آن است که تورم در سه ماهه دوم و سوم سال به 8 درصد خواهد رسید و پس از آن در سه ماهه پایانی سال جاری به 3 درصد کاهش خواهد یافت.

دیوید مک دونالد، اقتصاددان ارشد مرکز سیاست های جایگزین کانادا، ماه های آینده را در احتمال تحقق رکود اقتصادی در کانادا بسیار تعیین کننده ارزیابی کرد. به عقیده او، اگر تورم در ماه های جون، جولای و آگوست از پیش بینی بانک مرکزی فراتر رود بستر افزایش بیشتر تورم در پاییز فراهم خواهد شد  و این همان مسیری است که احتمالا به رکود ختم می شود.

تیف مَکلِم، رئیس بانک مرکزی نیز اظهار داشت بانک تمام توان خود را برای جلوگیری از ماندگار شدن تورم به کار گرفته، چرا که در این صورت، بازگرداندن و تثبیت مجدد قیمت ها مستلزم بالاتر بردن نرخ سود و تضعیف اقتصاد خواهد بود. مَکلِم تورم کم، ثابت و قابل پیش بینی را مهم ترین هدف فعلی بانک کانادا توصیف کرد.

در حالی که در ماه می، افزایش 12 درصدی قیمت سوخت و همچنین گرانی 9.7 درصدی قیمت خوار و بار نسبت به ماه قبل از آن، نرخ تورم را به شدت افزایش دادند، بانک کانادا رویدادهای جهانی به ویژه حمله روسیه به اوکراین را عامل وضع موجود می داند که زنجیره تامین سوخت و مواد غذایی را دچار مشکل کرده است.

یان کلورت، رئیس گروه مالی هایویو، نیز معتقد است افزایش نرخ بهره هرچند با اثرگذاری بر نرخ مسکن می تواند تا حدودی در کنترل قیمت ها نقش ایفا کند، اما مهار بسیاری از عوامل تورم زا از کنترل بانک کانادا خارج است. کلورت هم جنگ روسیه علیه اوکراین را مهم ترین عامل افزایش قیمت سوخت می داند که افزایش نرخ بهره تاثیری در کنترل آن ندارد.

در حالی که بانک RBC وقوع رکود موقت در کانادا را طی سال 2023 محتمل دانسته، مک دونالد معتقد است دولت باید فعالانه تر برای مهار قیمت ها وارد عمل شود. او به عنوان مثال پیشنهاد می کند دفتر رقابت فدرال در صنایع انحصاری و غیر رقابتی اعمال قدرت کند. به گفته مک دونالد، نمی توان حل همه مشکلات را به بانک کانادا واگذار کرد که ابزاری جز افزایش نرخ بهره در اختیار ندارد. 

به اعتقاد مک دونالد، اما تا کنون شاهد اقدام جدی از سوی دولت در جهت مهار تورم نبوده ایم. او می گوید دولت مدام توپ را به زمین بانک کانادا می اندازد تا با چکش نرخ بهره بر سر تورم بکوبد. اما متاسفانه نتیجه ای جز افزایش نرخ بیکاری حاصل نخواهد شد.

آخرین نظرسنجی اداره آمار کانادا نشان از افزایش 5.2 درصدی دستمزد شاغلان نسبت به سال گذشته دارد که هرچند خبر خوشی محسوب می شود اما هنوز از قطار تورم بسیار عقب تر است. بالا رفتن نرخ بهره و همچنین افزایش هزینه های جاری زندگی این اضافه دستمزد را بلعیده و احتمالا موجب می شود بسیاری از خانواده ها از برنامه هایی مانند سفر، تفریح یا حتی بیرون غذا خوردن صرف نظر کنند. 

با اینهمه، به اعتقاد جنت گری، برنامه ریز مالی موسسه مانی کوچ، این فشارها هرچند خاطر مردم را آزرده می کند اما هنوز به درجه بحرانی نرسیده است. گری می گوید: دهه 80 را به خوبی به خاطر دارم و به یاد می آورم نرخ بهره به حدی بالا رفت که بسیاری از مردم دو دستی کلید خانه هایشان را به بانک تقدیم می کردند اما در حال حاضر شاهد چنین تبعاتی نیستیم. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید