مقالاتمقالات اجتماعی

توجه دوستداران محیط زیست به بیده ها برای کاهش زباله ها

تغییرات سریع و سهمگین آب و هوایی در سالیان اخیر، ایجاد تغییرات کوچک در سبک زندگی را به منظور کاهش ردپای کربن، اجتناب ناپذیر کرده اند.

کاهش استفاده از نایلون های پلاستیکی در هنگام خرید میوه ها و سبزیجات و استفاده از حمل و نقل عمومی، جزء راهکارهایی است که خیلی از ما برای کاهش ردپای کربن به آنها دست زده ایم. اما برخی ها فراتر از این فکر می کنند.

زیرا امروزه بیده ها در حال بازگشت هستند و قیمت های مقرون به صرفه، باعث شده که آنها بیش از پیش در دسترس باشند. این ابزارها فواید زیادی دارند، زیرا علاوه بر اینکه بسیار بهداشتی تر از دستمال توالت هستند، باعث کاهش استفاده از دستمال توالت نیز می شوند. به عقیده شرکت های تولیدکننده، این ابزارها باعث نجات منابع آبی، درختان و محیط زیست می شوند و ردپای کربن را به شدت کاهش می دهند.

براساس یک مطالعه در سال 2022 هر فرد کانادایی سالانه به طور متوسط از 83 رول دستمال توالت استفاده می کند که در طول عمر هر فرد به 6886 رول دستمال توالت می رسد. در حالی که افراد می توانند در صورت استفاده از بیده، قسمت های خیس بدن خود را فقط با یک پارچه قابل استفاده مجدد خشک کنند. 

شرکت TUSHY که در زمینه تولید این ابزارها فعالیت می کند معتقد است که روز به روز استقبال از محصولات آنها در بازار کانادا بیشتر می شود. میکی آگراوال موسس و مدیر ارشد خلاقیت این شرکت، گفت: این شرکت از سال 2019 تا 2022 نرخ رشد ترکیبی سالیانه 101 درصدی را تجربه کرده است و فروش آنها در کانادا در مقایسه با ایالات متحده، نسبت به سرانه حدود 8 درصد بیشتر است.

یکی از مشتریان این شرکت می گوید که مزایای زیست محیطی استفاده از این ابزارها او را متقاعد کرده سال گذشته به سمت استفاده از آنها روی بیاورد. او گفت که همیشه درباره تعداد درختانی که باید برای تولید خمیر کاغذ بریده شوند، نگرانی داشته است.

 

اما آیا این بیده ها واقعا به نفع محیط زیست هستند؟

عقاید در این زمینه متفاوت است. براساس آمارها برای تولید هر رول دستمال توالت ساخته شده از خمیر کاغذ، باید حدود 140 لیتر آب مصرف شود. بسته بندی آنها نیز عمدتا پلاستیکی است در ضمن باید تاثیرات زیست محیطی توزیع آنها را نیز در نظر گرفت؛ اما برخی ها معتقدند که این ابزارها نیز چندان برای محیط زیست بی خطر نیستند زیرا از پلاستیک ساخته می شوند و به آب نیاز دارند. اما مطالعات مختلف نشان داده اند که مقدار آب مصرفی توسط این بیده ها در مقایسه با آبی که برای تولید دستمال توالت مصرف می شود، واقعا ناچیز است. 

در هر صورت تقریبا همه موافق هستند که استفاده از این بیده ها، گامی هر چند کوچک در راستای حفظ محیط زیست است، اما تا زمانی که با تغییر رفتار شهروندان در عرصه های دیگر همراه نباشد، به تنهایی کاری از پیش نخواهد برد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید