اخباراخبار کانادا

تهدید بودجه دولت ترودو با افزایش نرخ بهره و رکود احتمالی

یک گزارش جدید می گوید: «برنامه بودجه دولت لیبرال فدرال با توجه به وعده ‌های سیاسی بلندپروازانه دولت، افزایش نرخ‌ های بهره در سطح جهانی و احتمال بالای رکود شدید در سال 2023 دست نیافتنی به نظر می رسد».

این گزارش که توسط دیوید دوج رئیس سابق بانک مرکزی کانادا و معاون وزیر دارایی، و رابرت آسلین مشاور سابق سیاست مالی دولت لیبرال نوشته شده است، در حالی ارائه می شود که کابینه ترودو برای تصمیم گیری در مورد استراتژی های مالی دولت در پارلمان تشکیل جلسه می دهد.

تغییرات چشمگیر هزینه های سالانه بهداشت و درمان، مذاکرات سخت پیش رو درباره قراردادهای بخش دولتی با اتحادیه های کارگری که تهدید به اعتصاب می کنند، از جمله چالش های اقتصادی عمده دولت ترودو برای سال 2023 هستند. 

این گزارش از چندین جنبه به موضوع بودجه فدرال نگاه می کند که در تمام سناریوها آینده مالی خوشبینانه ای را برای دولت ترودو در یک سال پیش رو پیش بینی نمی کند. 

دوج و آسلین در این گزارش به این نتیجه رسیده اند که دولت فدرال برای دستیابی به اهداف بودجه ای خود به 60 میلیارد دلار درآمد اضافی نیاز دارد و یا به عبارت دیگر این بودجه با 60 میلیارد دلار کسری مواجه است.

این در حالی است که ترودو در این بودجه توجه خاصی به تقویت بخش نوآوری و فن آوری دیجیتال داشته است. ترودو در این راستا اعلام کرد که قرار است در سال پیش رو 40 میلیون دلار برای ساخت شرکت Xanadu Quantum Technologies در تورنتو هزینه کند. به گفته ترودو این اولین کامپیوتر کوانتومی مبتنی بر فوتونیک و مقاوم در برابر خطا در جهان است و قرار است 530 شغل پردرآمد در حوزه فن آوری ایجاد کند.

ترودو اعلام کرد که این نوع از سرمایه گذاری ها، بخشی از تلاش های دولت برای تامین شغل های پردرآمد و آینده ساز است. بر این اساس دولت ترودو حمایت از بخش های معدنی و صنایع اتومبیل سازی برقی را نیز در سال 2023 در دستور کار دارد.

دوج و آسلین هر چند در گزارش خود بر اهمیت این اقدامات مهر تائید می گذارند، اما معتقدند اگر مدیریت بودجه به درستی صورت نگیرد، دولت با مشکلات زیادی مواجه می شود.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید