اخباراخبار کانادا

تهدید بانک مرکزی: اگر کمپانی ها قیمت ها را بالاتر ببرند، نرخ بهره را افزایش می دهیم! 

کانادا- پس از انتشار آخرین داده‌ های تورم، هشدارهای تیف مکلم، رئیس بانک مرکزی در برابر کمیته مالی پارلمان نشان داد که متقاعد کردن فروشندگان کالا و خدمات برای توقف افزایش قیمت‌ ها چقدر دشوار و در عین حال چقدر ضروری است. با اینکه نرخ تورم به 5.9 درصد کاهش یافته، اما همچنان بالا می باشد؛ بدتر اینکه قیمت مواد غذایی 11.4 درصد دیگر افزایش یافته است. 

تیف مکلم، ضمن تاکید بر دشوار بودن متمایز کردن افزایش قیمت معقول و ضروری برای پوشش هزینه های فزاینده از افزایش قیمت به منظور کسب سود بیشتر، به فروشندگان کالا و خدمات هشدار داد اگر افزایش قیمت ها با همین سرعت ادامه یابد، بانک مجبور به اقدام خواهد شد.

جیم استفورد، اقتصاددان، در مصاحبه سال گذشته با CBC  خاطر نشان کرد: شرکت های فرصت طلب از وضعیت فعلی استفاده کردند تا سود بیشتری کسب کنند. 

از شهادت مکلم در کمیته پارلمانی اینطور استنباط می شود که او با نظر استنفورد موافق است. مکلم توضیح داد: وقتی تورم بالا می باشد و قیمت همه چیز بالاتر می رود، افزایش قیمت کالا و خدمات برای شرکت ها آسان تر می شود. زیرا مردم نمی توانند تشخیص بدهند آیا این یک افزایش عمومی است یا فقط این شرکت های بخصوص قیمت های خود را افزایش داده اند. 

در علم اقتصاد، اصل کلی این است که فروشندگان قیمت های خود را تا حد ممکن افزایش می دهند تا سود حداکثر کسب کنند. یکی از دلایلی که کسب و کارها در زمان های غیرتورمی با مشکل مواجه می شوند این است که مصرف کنندگان به افزایش قیمت ها توجه دارند و از فروشندگان طماع دوری می کنند. اما در دوره تورم بالا، تشخیص دلیل واقعی و برخورد با خرده فروشان سودجو سخت تر می شود. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید