مقالاتمقالات اجتماعی

تنها چهار دقیقه صحبت کردن با افراد، ویژگی های کلیدی شخصیت آنها را برای ما آشکار می کند

هر چند ممکن است انگلیسی ها به خاطر خوش و بش های کوتاه در مورد آب و هوا، مورد تمسخر دیگران قرار بگیرند، اما تحقیقات نشان داده اند که همین گفتگوهای کوتاه، ممکن است تاثیرات ماندگاری بر جای بگذارند و بر تعاملات اجتماعی افراد در آینده تاثیر بگذارند.

این مطالعات نشان داده اند که تنها 4 دقیقه خوش و بش با دیگران، می تواند ویژگی های شخصیتی ما را از جمله برون گرا یا درون گرا بودن، فاش کند و بر تعاملات اجتماعی ما تاثیر بگذارد. 

پروفسور دانیل اسگروی استاد دانشگاه وارویک که یکی از نویسندگان این مطالعه است (منتشر شده در مجله PLoS ONE) می گوید: هرچند ممکن است در ظاهر این گونه به نظر بیاید که صحبت های کوتاه از نظر زمانی و کارآیی ارزش چندانی ندارند.

اما تحقیقات ما نشان داده اند که همین صحبت های کوتاه، راهی مهم برای آشنایی با شخصیت دیگران هستند. در ضمن این تعاملات کوتاه به ما کمک می کنند که بهتر رفتار دیگران را در آینده پیش بینی کنیم.

محققان برای این مطالعه 338 شرکت کننده را انتخاب کردند و قبل از ملاقات حضوری، آنها را به دو گروه تقسیم کردند. در این زمان از هر شرکت کننده یک تست شخصیتی و یک تست هوش گرفته شد؛ سپس شرکت کنندگان به گروه های دو نفری تقسیم شدند و از آنها خواسته شد بدون اینکه با هم رو در رو در تماس باشند، از طریق متنی با هم ارتباط برقرار کنند؛

سپس از شرکت کنندگان خواسته شد که ویژگی های شخصیتی هم گروهی خود را حدس بزنند. (به عنوان مثال برون گرا یا درون گرا بودن او) و پیش بینی کنند که در یک بازی استراتژیک مبتنی بر پول، فرد مقابل تا چه اندازه خودخواهانه عمل خواهد کرد.

نتایج نشان داد که شرکت کنندگان تا حد زیادی توانستند ضریب هوشی و ویژگی های شخصیتی طرف مقابل (براساس تست شخصیتی که قبلا از افراد گرفته شده بود) را درست پیش بینی کنند. در عین حال خود آنها نیز ویژگی های شخصیتی او را تا حد زیادی برای طرف مقابل برملا کردند. 

او می گوید: ما حتی در عرض چند دقیقه می توانیم یک مدل ذهنی از ویژگی های فردی که با او صحبت می کنیم، تشکیل دهیم. درباره او قضاوت می کنیم که آیا برون گرا است یا درون گرا؟ و اینکه چگونه ممکن است در یک رابطه مالی عمل کند. هر چند این برداشت ها کامل و بی عیب و نقص نیستند، اما بعدها به ما کمک خواهند کرد.

سپس شرکت کنندگان با فردی که با او صحبت کرده بودند (یا یک فرد غریبه) صحبت و بازی کردند. این مرحله از آزمایش به محققان امکان می داد تاثیر مکالمات قبلی آنها را بر روی تاکتیک هایی که افراد در این بازی اتخاذ می کنند، بررسی کنند، در این بازی محققان به هر شرکت کننده 20 پوند دادند و از آنها خواستند با طرف مقابل خود در یک گلدان مشترک، یک آزمایش شناختی به نام بازی کالاهای عمومی انجام دهند. 

این گروه می گویند کسانی که قبلا با طرف مقابل خود چت کرده بودند، بیشتر احتمال داشت سهم خود را در گلدان بازی به درستی پیش بینی کنند. در ضمن درصد مشارکت افرادی که قبلا با هم چت کرده بودند در بازی، 30% بیشتر از دیگران بود. محققان، این یافته را نیز به رابطه ای که افراد از قبل از طریق چت با هم برقرار کرده بودند، ارتباط می دهند. 

اسگروی گفت: کسانی که از قبل با طرف مقابل خود صحبت کرده بودند، شناخت بیشتری از شخصیت او داشتند و همین باعث شد که رفتار او را بهتر پیش بینی کنند. به همین دلیل این افراد نسبت به کسانی که فرصت چت کردن نداشتند، عملکرد بهتری داشتند و پول بیشتری به دست آوردند. 

جورجی نایتینگال، بنیانگذار شرکت Trigger Conversations در این باره گفت: جالب است بدانید که بسیاری از ما ساعت ها وقت خود را در محل کار می گذرانیم، اما به سختی افرادی را که با آنها کار می کنیم می شناسیم. صحبت نکردن فرصت لذت بردن از زندگی کاری را از ما می گیرد.

او ادامه داد: امروزه خوش و بش های کوتاه برای افراد سخت شده است، زیرا فکر می کنند که هرگز به پایان نمی رسند. اما کافی است به آنها به عنوان دروازه ای برای برقراری ارتباط با مردم نگاه کنید. صحبت خود را با آب و هوا شروع کنید و بعد بحث های دیگر را پیش بکشید. اگر به مردم اهمیت بدهید، آنها نیز راحت تر با شما ارتباط برقرار می کنند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید