اخباراخبار کانادا

تلاش وزیر مهاجرت کانادا برای محدودیت پذیرش دانشجویان بین المللی

 

مارک میلر وزیر مهاجرت کانادا گفت که او به دنبال راه هایی برای مهار سیستم دانشجویی بین المللی است که به گفته او از کنترل خارج شده است.

به گفته میلر تعداد دانشجویان بین المللی کانادا سالانه به 800 هزار نفر رسیده است و او به دنبال راه هایی برای کاهش این آمار است. این افزایش یکی از عوامل متعددی است که منجر به کمبود مسکن و افزایش اجاره بها در سراسر کشور شده است.

پیش بینی می شود تعداد دانشجویان ورودی امسال به 900 هزار نفر افزایش یابد. از زمان به قدرت رسیدن لیبرال ها در سال 2015، تعداد دانشجویان بین المللی سه برابر شده است.

میلر روز یکشنبه در یک مصاحبه گفت: «این حجم نگران کننده است و نشان می دهد که این سیستم از کنترل خارج شده است».

لیبرال ها سطح مهاجرت کانادا را به میزان قابل توجهی افزایش داده اند. بر اساس این برنامه تا سال 2025 و پس از آن تعداد افرادی که سالانه اقامت دائم کانادا را دریافت می کنند به 500 هزار نفر می رسد. در سال 2023 حدود 455 هزار نفر مقیم دائمی جدید تا اکتبر پذیرفته شده بودند.

دانشجویان بین ‌المللی مانند افرادی که در کانادا دارای مجوز کار هستند و سایر گروه‌هایی که انتظار می ‌رود فقط برای مدت کوتاهی در کانادا زندگی کنند، مقیم موقت محسوب می ‌شوند.

میلر گفت که معتقد است در حال حاضر این سیستم نامحدود است و باید تغییر کند. ما این افراد را به عنوان مقیم غیردائم دسته بندی می کنیم و این اشتباه است. ما باید از نو از زاویه ای دیگر به این مشکل نگاه کنیم.

کاهش تعداد دانشجویان بین المللی می تواند دانشگاه ها و کالج ها را از نظر مالی فلج کند

 چندین استان از جمله انتاریو و آلبرتا، سقف شهریه را برای دانشجویان داخلی در نظر گرفته اند و این باعث محدود شدن منابع درآمدی آنها شده است.

اما این سقف های شهریه برای دانشجویان بین المللی اعمال نمی شود و همین باعث شده که آنها نسبت به همتایان کانادایی خود شهریه بیشتری پرداخت کنند.

دانشگاه کوئینز که یک موسسه بزرگ در کینگستون آنتاریو است در حال حاضر استخدام نیروی جدید را متوقف کرده و هشدار داده است که کل موسسه به دلیل کسری قابل توجه، با خطر سقوط مالی مواجه است.

در سال 2022 بانی لیسیک حسابرس کل وقت انتاریو، هشدار داد که مراکز آموزشی این استان برای متعادل کردن حساب و کتاب ‌هایشان بیش از حد به دانشجویان بین ‌المللی وابسته شده ‌اند. او خاطرنشان کرد که حدود 70 درصد شهریه کالج های انتاریو از دانشجویان بین المللی به دست می آید.

میلر گفت که برخی از کالج ها و دانشگاه ها از دانشجویان بین المللی برای پوشاندن حفره های موجود در ترازنامه خود استفاده می کنند و استان ها نیز به دلیل عدم نیاز به تامین بودجه این مراکز، به صورت غیرمستقیم از این اتفاق سود می برند. دولت فدرال تنها بازیگری است که در این میان هیچ سودی نمی برد.

میلر برای رسیدن به این هدف خود، مقدار پولی را که دانشجویان بین ‌المللی باید برای شرکت در کلاس ‌های آموزشی در کانادا پرداخت کنند، افزایش داده است؛ روند بررسی نامه ‌های پذیرش را برای ریشه‌ کنی تقلب، سخت گیرانه تر کرده و تعداد ساعات کاری هفتگی که دانشجویان بین ‌المللی می ‌توانند خارج از دانشگاه کار کنند را کاهش داده است.

میلر گفت که سیستم دانشجویی بین ‌المللی در اصل طوری طراحی نشده است که برای دانشگاه‌ ها پول نقد باشد.

او در ادامه گفت: «کاملا مشخص است که برخی افراد و موسسات آموزشی از این فرصت سوء استفاده می کنند».

میلر گفت که قصد دارد کنترل ‌های بیشتری را در اوایل سال 2024 اعمال کند و در حال همکاری با استان ها برای تدوین یک طرح نظارتی گسترده تر است.

از طرف دیگر دانشگاه‌های کانادا اعلام کرده اند که دولت باید در ایجاد هر گونه تغییر در این برنامه، مراتب احتیاط را در نظر بگیرد.

انجمن دانشگاه های کانادا در بیانیه ای گفت: «دانشجویان بین ‌المللی دانش، تنوع و مهارت ‌های مهمی را برای پردیس ‌ها و نیروی کار ما به ارمغان می آورند، از این رو ما باید همچنان از آنها برای تحصیل در دانشگاه‌ های کانادا استقبال کنیم. هر گونه تغییر سیاست در برنامه دانشجویان بین المللی باید از عواقب ناخواسته ای که بر دانشگاه ها دارد، جلوگیری کند».

 

 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید