علم و دانش

تلاش دانشمندان برای شبیه سازی انسان به عنوان منبع قلب، ریه و کبد یدکی! 

دکتر ژاورونکوف، مدیر شرکت بیوتکنولوژی  Insilico Medicine مستقر در هنگ کنگ، می ‌گوید کلون های انسانی می ‌توانند زندگی ابدی را به انسان ارائه کنند. 

از نظر تئوری، پرورش انسان در آزمایشگاه، منبعی از ارگان های حیاتی یدکی را در اختیار انسان قرار می دهد تا هنگامی که اندام ها شروع به از کار افتادن کردند، جایگزین شوند و عمر فرد را افزایش بدهند. 

حیوانات –از جمله گوسفندی به نام دالی در سال 1996 – به عنوان بخشی از آزمایشات علمی برای توسعه دام های اصلاح ژنتیکی، شبیه سازی شده اند و گیاهان هزاران سال است که تحت همین فرایند – صرفا از طریق قلمه زدن – تکثیر می شوند.

ژاورونکوف که شرکتش داروهایی را برای درمان بیماری‌ های مرتبط با افزایش سن تولید می‌ کند، معتقد است که این روش در سال های آتی در دسترس انسان‌ قرار خواهد گرفت و ارگان های حیاتی یدکی مانند قلب، ریه و کبد را برای افراد بیمار فراهم می کند. 

با این حال، ایده شبیه سازی انسان بسیار بحث برانگیز است. بخشی از آن به دلیل بالا بودن نرخ مرگ و میر و ناهنجاری های بدنی در بین حیوانات شبیه سازی شده است. همچنین نگرانی های اخلاقی در مورد ایجاد یک انسان از نظر ژنتیکی مشابه با شخص دیگر، مطرح می باشد. 

به گفته موسسه ملی تحقیقات ژنوم انسانی ایالات متحده، این می تواند با ارزش های مذهبی و اجتماعی در مورد کرامت انسانی در تضاد باشد و اصول آزادی، هویت و استقلال فردی را نقض کند. برخی دیگر نگران هستند که این سیستم توسط حامیان اصلاح نژاد مورد سوء استفاده قرار گیرد.

اما دکتر ژاورونکوف که در لتونی به دنیا آمده و در هنگ کنگ کار می کند، معتقد است ایجاد کلون، محتمل ترین روش برای افزایش طول عمر در بین مردم است. او تاکید کرد: اگر کسی راهی برای دور زدن موانع اخلاقی و قانونی بیابد، این فناوری که ممکن است در ابتدا در دسترس افراد خاصی باشد، خیلی زود مانند آیفون یا اتومبیل در دسترس مصرف کنندگان معمولی خواهد بود. برای مثال اگر فردی به بیماری کلیوی مبتلا شود، اندام سالم شبیه سازی شده خود را دریافت می کند. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید