اخباراخبار کانادا

تلاش جمهوری اسلامی برای استخدام کارآگاه خصوصی برای جاسوسی مخالفان در کانادا

کانادا- دست اندرکاران The Fifth Estate از CBC می گویند یکی از اعضای شبکه اطلاعاتی جمهوری اسلامی تلاش کرده یک کارآگاه خصوصی را در کانادا برای تحت نظر قراردادن فعالان ضد رژیم استخدام کند.

این فرد کیا صادقی نام دارد که به همراه سه مامور اطلاعاتی دیگر به اتهام اقدام برای ربودن مسیح علینژاد، روزنامه نگار و فعال ایرانی از خانه  اش در نیو یورک، تحت تعقیب است. صادقی با بهانه های دروغین از جمله اینکه برای شرکت اماراتی کار می کند و به دنبال افرادی است که به موکل اش بدهکار می باشند، کارآگاهان خصوصی در آمریکا، کانادا و بریتانیا را برای تحت نظر قرار دادن علینژاد و سایر مخالفان استخدام کرده است.

آمریکا می گوید ماموران اطلاعاتی رژیم در تابستان 2020 علینژاد را زیر نظر داشته و قصد ربودن او، انتقال با قایق تندرو به ونزوئلا و سپس ایران را داشتند.

صادقی همچنین در تابستان 2020 با کارآگاهان خصوصی کانادایی از جمله کوین بوسکت، مستقر در برلینگتون– انتاریو تماس گرفت. در ایمیل های صادقی و بوسکت که در اختیار Fifth Estate قرار گرفته اند، از بوسکت خواسته شد تا روی آدرس بالقوه یک فرد در اتاوا نظارت داشته باشد و عکس مراجعه کنندگان به این آدرس در یک دوره 48 ساعته را تهیه کند. چند روز بعد صادقی اعلام کرد آدرس تغییر کرده است. آدرس جدید فروشگاهی در یورکویل تورنتو بود. صادقی همچنین نام یک زن را فاش کرد و از بوسکت خواست این زن، فروشگاه و اتومبیل او را تحت نظر قرار بدهد و آدرس منزل او را پیدا کند.

بوسکت می گوید: درخواست ها مشکوک بود. کار را رد کردم و دیگر هرگز به آن فکر نکردم تا اینکه  بهار سال گذشته، از سرویس اطلاعات امنیتی کانادا (CSIS) و سپس RCMP با من تماس گرفته شد تا اطمینان حاصل شود در این زمینه برای کسی کار نمی کنم؛ Fifth Estate با تعدادی از ناراضیان ایرانی کانادایی صحبت کرد که می گویند CSIS و RCMP به آنها هشدار داده اند مراقب باشند.

رامین سید امامی، موزیسین و مجری پادکست ایرانی- کانادایی ساکن ونکوور و منتقد سرسخت رژیم می گوید: در تابستان 2021 با نماینده CSIS و FBI ملاقات کردم. او به من گفت یک آدم ربایی و سوء قصد به زندگی مسیح علینژاد صورت گرفته و این قبل از انتشار علنی خبر بود. شنیدن این که ممکن است زندگی من در خطر باشد زیرا لیستی از افرادی وجود دارد که رژیم می خواهد از شر آن ها خلاص بشود، وحشتناک بود.

پدر سید امامی، کاووس سید امامی، استاد و کارشناس محیط زیست که به اتهام جاسوسی زندانی بود، در سال 2018 در زندان اوین تهران درگذشت. سازمان اطلاعات کانادا وجود رامین سید امامی در این لیست را تایید نکرد، اما به او هشدار داد به کشورهای هم مرز با ایران سفر نکند زیرا ممکن است ربوده شود.

حامد اسماعیلیون، نویسنده و فعال ایرانی کانادایی – که همسر و دختر نه ساله خود را در سرنگونی هواپیمای اوکراین توسط موشک های سپاه پاسداران در 8 ژانویه 2020، از دست داد – تظاهرات گسترده ای را علیه رژیم در کانادا و سراسر جهان سازماندهی کرده است. او چندین بار تهدید به مرگ شده، اما می گوید RCMP  از او محافظت نمی کند. وی گفت: آنها گفتند با موضوعات مختلفی مانند روسیه و اوکراین درگیر هستند و منابع لازم برای محافظت از تک تک مخالفان جمهوری اسلامی را ندارند.

از سوی دیگر RCMP و CSIS می گویند در حال بررسی تهدیدات رژیم ایران علیه کانادایی ها هستند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید