مقالاتمقالات اجتماعی

تقریبا یک چهارم کانادایی ها کریسمس غمگینی را تجربه می کنند

نتایج یک مطالعه جدید که توسط پلتفرم سلامت دیجیتال کانادایی Felix صورت گرفته، نشان می دهد که تقریبا از هر چهار کانادایی یک نفر (26 درصد) معتقدند که سلامت روان آنها در طول تعطیلات کاهش می یابد.

کلر 25 ساله در زمینه تجربه افسردگی در تعطیلات گفت.: «تعطیلات برای من به معنی وقوع اتفاقانی است که من را کاملا غمگین و افسرده می کنند». او از اختلال نقص فصلی رنج می برد، داروهای ضد افسردگی مصرف می کند و از سال 2019 تحت نظر روانشناس است.

او در ادامه گفت: «من برنامه زندگی منظمی ندارم. من اهل نوا اسکوشیا هستم و در تورنتو کار می کنم. به همین دلیل همیشه مشغول سفر هستم، همین امر باعث شده اختلالات زیادی در کارهای روزمره ام ایجاد می شود. در ضمن همیشه احساس می کنم به دو جا تعلق دارم. همین کشمکش دائمی برای حضور در هر دو جا، باعث افسردگی و اضطراب من شده است».

دکتر کلی اندرسون در این باره می‌گوید، بهترین راه سپری کردن تعطیلات این است که «محرک‌های» تعطیلات خود را شناسایی کنید. به عنوان مثال تبلیغات خانواده شاد در کریسمس یا پست‌های رسانه‌های اجتماعی از این دسته محرک های به ظاهر نامرتبط هستند. سعی کنید زیاد درگیر فشارهای مالی و خرید هدایا نشوید؛ در هر صورت مهم این است که به خودتان اجازه دهید فراز و نشیب های این فصل پراحساس سال را بدون آسیب تجربه کنید.

او در ادامه گفت: «همه ما در ماه دسامبر با لیستی از کارهای انجام نشده مواجه می شویم که باید به سرعت آنها را به انجام برسانیم. هیچ کدام از ما عادت نداریم که در این گونه مواقع یک دقیقه برای خودمان وقت بگذاریم. اینجاست که تمرکز حواس به عنوان یک ابزار باورنکردنی به کمک ما می آید. کافی است یک دقیقه به معنای واقعی کلمه بنشینید، به تنهایی نفس بکشید و اتفاقاتی که در بدنتان می گذرد را احساس کنید. اما اکثر ما این کار را نمی کنیم».

اندرسون می ‌گوید حتی تهیه فهرستی از محرک‌ ها، در حالت ایده ‌آل با کمک یک پزشک خانواده، به فرد کمک زیادی می کند؛ هر چند شش میلیون کانادایی امکان دسترسی به پزشک خانواده را ندارند.

بیشتر مردم این نوع از مشکلات روانی را تجربه می‌ کنند. اما مسئله این است که مطرح کردن این مشکلات یک نوع انگ است. هرچه بیشتر بتوانیم در مورد سلامت روان صحبت کنیم و چنین تجربیاتی را عادی کنیم، احتمال اینکه کانادایی‌ ها بیشتر از این موضوع استقبال کنند، بیشتر است.

کلر می گوید علائم افسردگی و اضطراب ناشی از تعطیلات او، معمولا به گونه ای است که بی دلیل به گریه می افتد و بیش از حد معمول می خوابد. اما پس از سال ‌ها برخورد با این مشکل، اکنون می ‌داند که برای کنترل آن چه باید بکند و برای اولین بار است که در آستانه تعطیلات احساس خوش ‌بینی می‌ کند. او توانسته با یک برنامه ورزشی منظم بر این مشکل غلبه کند.

او می گوید: «سعی می کنم هر زمانی که به استراحت نیاز دارم، استراحت کنم. واقعاً روی رژیم غذایی ‌ام تمرکز می‌کنم، خوب غذا می ‌خورم و برنامه‌ غذایی مناسبی دارم تا تمام مواد مغذی لازم به بدنم برسد. می دانم که در این موقع از سال مغزم 100 درصد نیست، حداقل سعی می کنم بدنم 100 درصد در خدمتم باشد».

دکتر اندرسون نیز با این راهکارها موافق است.

او گفت: «در این گونه مواقع شاید لازم باشد به رویداد هایی که شما را تحریک می کنند، نه بگویید. من همیشه به مردم پیشنهاد می‌کنم روزی یک ‌بار بیرون بروند، کمی پیاده‌روی کنند؛ حتی اگر پنج دقیقه وقت آزاد داشته باشند. در بسیاری از مواقع ورزش بسیار بیشتر از داروهای سلامت روان، باعث بهبود خلق و خوی فرد می شود».

اندرسون و کلر هر دو گفتند از اینکه شنیده اند از هر چهار کانادایی یک نفر در طول تعطیلات دچار مشکلات روانی می شود، غافلگیر نشده اند.

اندرسون گفت: «فکر می‌کنم فصل تعطیلات استرس ‌های غیرعادی زیادی را به همه ما وارد می‌ کند زیرا در این دوران عناصر سازنده سلامت روان مانند خواب، ورزش، وعده ‌های غذایی سالم و یک ریتم منظم روزانه، همگی بر هم می خورند».

کلر در ادامه گفت: «من فکر می کنم اکثر ما در این زمان، تغییراتی را در وضعیت روانی خود تجربه می کنیم. این فصل از سال بسیار پر استرس است. در چند سال اخیر محدودیت های کووید 19 نیز به آن اضافه شد و اوضاع را بغرنج تر کرد. به همین دلیل من معتقدم که این آمار باید بسیار بیشتر از این باشد».

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید