اخباراخبار کانادا

تعداد فزاینده ‌ای از کانادایی ‌ها می گویند فروشگاه های زنجیره ای از تورم مواد غذایی سود می برند! 

کانادا- طبق نتایج نظرسنجی آزمایشگاه تجزیه و تحلیل مواد غذایی در دانشگاه دالهاوزی، 30 درصد از کانادایی ها معتقدند سودجویی فروشگاه های زنجیره ای، عامل اصلی افزایش قیمت مواد غذایی در کانادا می باشد. از این تعداد 31.7 درصد پاسخ دهندگان انتاریویی بودند. 

پس از شهادت رؤسای سه سوپرمارکت زنجیره ای در جلسه پارلمان در ماه گذشته –  گلن وستون مدیر عامل Loblaw ، مایکل مدلین مدیرعامل  Empire  و اریک لا فلچ مدیر عامل Metro  – تنها 25 درصد از کانادایی هایی توضیحات مدیران را شفاف ارزیابی کردند. 

سیلوین شارلبوآ، مدیر آزمایشگاه مورد اشاره، گفت: اعتماد مصرف ‌کننده برای صنعت غذایی حیاتی است ولی بخش زیادی از این اعتماد در ماه های اخیر سلب شده است. خواربارفروشان برای جلب اعتماد مجدد عمومی کارهای زیادی باید انجام بدهند. 

این نظرسنجی از حدود 10 هزار پاسخ دهنده، در حالی انجام شد که کانادایی ‌ها بالاترین تورم مواد غذایی در 40 سال گذشته را تجربه می‌ کنند، در حالی که میزان سود سه خواربارفروش این کشور در بالاترین حد قرار دارد. طبق گزارش اداره آمار کانادا، قیمت مواد غذایی با وجود کاهش نرخ تورم سالانه به 5.2 درصد، در فوریه، حداقل 10.6 درصد افزایش یافت. 

از نظر کانادایی ها، سودجویی تنها عامل گرانی مواد غذایی نیست، بلکه نزدیک به 30 درصد از پاسخ دهندگان بر این باور بودند که سیاست های پولی و مالی عامل اصلی افزایش قیمت می باشد. شارلبوآ گفت: پاسخ دهندگان اغلب عدم رقابت در بازار را به عنوان عامل اصلی مطرح می کنند. 

طبق گزارش ورات کشاورزی آمریکا در سال 2021، بازار خرده فروشی مواد غذایی کانادا به پنج خرده فروشی – از جمله سه خواربار فروشی برتر کشور که بیش از 75 درصد بازار را در اختیار دارند- محدود شده است. 

با کاهش رقابت، خواربارفروشان مستقل کوچک از میدان خارج می شوند. تقریبا 6900 خواربارفروش مستقل در کانادا وجود دارد که بسیاری از آنها با سود کلی بسیار اندک 1.5 تا 2 درصد کار می کنند. آنها اغلب چاره ای جز خرید مستقیم مواد غذایی از رقبای خود یعنی Loblaw  و Sobeys  ندارند که جزو بزرگترین توزیع کنندگان عمده مواد غذایی در انتاریو می باشند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید