مقالاتمقالات اجتماعی

تضمین درآمد پایه، راهکاری مناسب برای ایجاد یک سیستم غذایی عادلانه و پایدار

به گزارش ایران جوان و به نقل از theconversation سیستم غذایی کانادا همواره تنش های ناشی از اختلالات زنجیره تامین، تورم قیمت و رویدادهای شدید آب و هوایی را تجربه کرده است. کانادایی ها به شدت اثرات این تنش ها را احساس می کنند، زیرا براساس آمارها در سال 2021، نزدیک به 16 درصد از خانواده های کانادایی درجاتی از ناامنی غذایی را تجربه کرده اند.

برنامه های فدرال مانند برنامه مزایای واکنش اضطراری کانادا و تخفیف اخیر برای خرید مواد غذایی، نشان می دهند که دولت نقش مهمی در برقراری عدالت در این حوزه ها می تواند بازی کند. 

گویا قرار است کمک هزینه جدید خرید مواد غذایی از طریق سیستم اعتبار مالیاتی GST/HST ارائه شود. این موضوع تا حد زیادی با پیشنهادات مطرح شده در زمینه تضمین درآمد پایه مطابقت دارد. اما تضمین درآمد پایه شامل پرداخت های منظم است و فقط به یک تخفیف یک باره خلاصه نمی شود.

تضمین درآمد پایه می تواند نقشی کلیدی در کاهش ناامنی غذایی در میان افراد و خانواده های آسیب پذیر جامعه بازی کند، زیرا در این صورت همه افراد جامعه می توانند نیازهای اساسی خود را با عزت برآورده کنند.

تحقیقات در این زمینه چه می گویند؟

بحث تضمین درآمد پایه، حامیان بسیاری دارد. براساس این طرح افرادی که درآمدشان از یک سطح آستانه پایین تر است، کمک مالی دریافت می کنند. 

کارشناسان سیستم ‌های غذایی پایدار، معتقدند که تضمین درآمد پایه نه تنها می تواند دسترسی عادلانه شهروندان به مواد غذایی را تضمین کند، بلکه می تواند از پایداری در سراسر زنجیره سیستم غذایی حمایت کند.

در این راستا گروهی از حامیان تضمین درآمد پایه گرد هم جمع شدند تا به صورت علمی و مدون بحث تضمین عدالت پایه را از دریچه های مختلف مورد بررسی قرار دهند. 

به طور کلی نتایج تحقیقات این گروه نشان داد که تضمین درآمد پایه، می تواند تاثیر قابل توجهی بر عدم اطمینان اقتصادی که کشاورزان و جوامع ماهیگیری در کانادا با آن مواجه هستند، داشته باشد. از طرف دیگر می‌تواند عدالت و پایداری را در سیستم تامین غذایی برقرار کند.

کاهش عدم اطمینان اقتصادی

یکی از تأثیرات بالقوه تضمین درآمد پایه، کاهش عدم اطمینان اقتصادی برای کارگران آسیب پذیر بخش های شیلات و کشاورزی است.

افرادی که در این حوزه ها فعالیت می کنند، به طور خاص در برابر موارد زیر آسیب پذیر هستند: بیکاری فصلی، دستمزدهای پایین، مزایای نابرابر و شرایط کاری ناایمن. 

تضمین درآمد پایه می تواند به افراد امنیت مالی ببخشد و به آنها کمک می کند کنترل بیشتری بر انتخاب های شغلی خود داشته باشند؛ در نتیجه به طور غیرمستقیم به تفاوت های نژادی، طبقاتی و جنسیتی موجود در سیستم های تامین غذایی می پردازد.

در ادامه گزارش theconversation آمده است:

حمایت از ماهیگیران و کشاورزان تازه کار

دومین تأثیر بالقوه تضمین درآمد پایه، حمایت از کشاورزان و ماهیگیران تازه کار است. زیرا نیروی کار ماهیگیری و کشاورزی در سراسر کانادا در حال پیر شدن هستند.

حمایت از کشاورزان و ماهیگیران تازه کار، به ویژه آنهایی که از شیوه های پایدار اجتماعی و زیست محیطی استفاده می کنند، نقش مهمی در ایجاد یک سیستم غذایی انعطاف پذیر بازی می کند.

معمولا افراد تازه کار در ابتدای فعالیت خود در این حوزه ها با مشکلات عدیده ای مواجه هستند، که هزینه های بالای آغاز فعالیت و نوسان قیمت محصولات، تنها دو مورد از مهمترین آنها هستند. 

هر چند تضمین درآمد پایه به تنهایی نمی تواند این چالش ها را برطرف کند، اما می تواند ثبات اقتصادی بیشتری را برای کشاورزان و ماهیگیران تازه کار فراهم کند.

آمادگی برای تنش های آتی

از طرفی تضمین درآمد پایه، می تواند گام مهمی در جهت ایجاد انعطاف پذیری در برابر عوامل تنش زا، مانند بحران آب و هوایی و رویدادهای شدید طبیعی باشد.

همه‌ گیری کووید 19 نشان داد کسانی که درآمد پایدار و رویه کاری انعطاف پذیر دارند بهتر می‌توانند خود را با شوک‌ های غیرمنتظره سازگار کنند. 

در حال حاضر کشاورزان و ماهیگیران خرد کمترین حمایت ها را دریافت می کنند، زیرا بیشتر یارانه ها به شرکت های صنعتی بزرگتر تعلق می گیرد. این در حالی است که این افراد نقش مهمی در تامین مواد غذایی برای بازارهای منطقه ای و محلی ایفا می کنند؛ چنین بازارهایی در هنگام بحران می توانند به عنوان یک حائل مهم عمل کنند و تنش های زنجیره تامین را به میزان زیادی کاهش دهند.

از این رو می توان گفت که تضمین درآمد پایه، گامی مهم در حمایت از معیشت عادلانه کشاورزان و ماهیگیران خرد است.

گام های بعدی سیستم غذایی

اگرچه تضمین درآمد پایه می تواند تاثیرات مثبت زیادی به همراه داشته باشد، اما نباید جایگزین برنامه های کشاورزی و شیلات با بودجه دولتی شود.

از طرفی تضمین درآمد پایه نباید جایگزین برنامه‌ های مشارکتی، مانند طرح مزایای ماهیگیری بیمه اشتغال شود. زیرا ضمانت درآمد پایه در اصل از ماهیگیرانی حمایت می کند که درآمد آنها بسیار پایین است و یا به دلایلی دیگر نمی توانند به صورت دائم یا موقت کار کنند.

از این رو باید تحقیقات بیشتری در مورد توازن بین تضمین درآمد پایه و سایر حمایت ‌های مالی دولتی، صورت بگیرد.

در ضمن این موضوع که تضمین درآمد پایه چه تاثیری بر روی کارگران مهاجر دارد، نیز باید مورد بررسی قرار بگیرد. زیرا کارگران مهاجر بخش مهمی از نیروی انسانی فعال در صنایع غذایی را به خود اختصاص می دهند.  

در حالت کلی کارشناسان براساس تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که تضمین درآمد پایه ابزاری امیدوارکننده برای کمک به پایداری و عدالت در بخش ‌های کشاورزی و ماهیگیری است. 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید