اخباراخبار کانادا

تصویب لایحه جدید برای دفاع از حق مصرف کننده جهت تعمیر لوازم خانگی و الکترونیکی

آلیسا سنتیوانی، استادیار دانشگاه وسترن واقع در لندن – انتاریو که از سال 2017 در مورد قابلیت تعمیر لوازم خانگی و دستگاه های الکترونیکی تحقیق کرده است می گوید کیفیت کالاها در چند دهه گذشته به چند دلیل، از جمله استراتژی های تجاری که گردش مالی را به ماندگاری ارجحیت می دهند، رو به کاهش بوده و این معضل در چند سال اخیر بدتر شده است. دستگاه هایی که معمولا انتظار نداریم بسیار پیچیده یا کامپیوتری باشند. از جمله لوازم خانگی و اتومبیل، اکنون پر از کدهای کوچک کامپیوتری هستند که توسط کپی رایت محافظت می شوند و این باعث می شود تعمیرکاران مستقل نتوانند دستگاه را تعمیر کنند. 

لایحه ای که در ماه اکتبر – به اتفاق آرا – در مجلس عوام کانادا تصویب شد و بخشی از قانون حق تعمیر می باشد، می تواند این وضعیت را تغییر بدهد. لایحه C-244  برای اصلاح قانون کپی رایت، هم اکنون به مجلس سنا ارائه شده است و در صورت تصویب نهایی به تعمیرکاران شخص ثالث اجازه می دهد تا قفل دیجیتال دستگاه ها را باز کرده و اشکال نرم افزاری را رفع کنند.

البته برخی از استان ها منتظر لایحه فدرال نمانده اند. اوایل اکتبر دولت کبک لایحه 29 را با هدف محافظت از حق تعمیر برای مصرف کنندگان تصویب کرد. 

سنتیوانی گفت تغییرات پیشنهادی می تواند در دسترس بودن قطعات یدکی، شماتیک و ابزارهای مورد نیاز برای تعمیرات را تضمین کند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید