اخباراخبار کانادا

تشکی که بدن را برای به خواب رفتن سریع ‌تر فریب می ‌دهد

پژوهشگران می گویند تشک‌ های جدید با فناوری پیشرفته، می ‌توانند افراد را فریب دهند تا سریع ‌تر به خواب روند. این تشک نوآورانه که گروهی از مهندسان دانشگاه آستین – تگزاس آن را ساخته‌ اند، با دستکاری دمای مرکزی بدن کار می کند. دمای بدن ما طبق یک آهنگ طبیعی 24 ساعته تغییر می‌ کند و دمای مرکزی پایین ‌تر بدن به شما کمک می ‌کند احساس خواب ‌آلودگی کنید.

اگرچه این کار ممکن است دور از ذهن و غیرمنطقی به نظر برسد، اما این تشک با گرم کردن گردن، دمای مرکزی را کاهش می ‌دهد و به تحریک جریان خون به سمت دست‌ ها و پاها کمک می ‌کند. این باعث می ‌شود که گرما سریع ‌تر پخش شود.

دکتر شباب حقایق که سرپرستی تیم ساخت این تشک را بر عهده داشت، می‌ گوید: ما با دستکاری حسگرهای حساس به دمای داخلی بدن، آمادگی بدن برای به خواب رفتن را تسهیل می ‌کنیم تا این حسگرها ترموستات بدن را برای مدت کوتاهی تنظیم کند و بدن فکر کند دما بیشتر از آن است که واقعا هست. 

این گروه دو نسخه متفاوت از این تشک را بررسی کردند: در یکی از تشک‌ ها برای دستکاری دمای بدن از آب و در دیگری از هوا استفاده می ‌شد. این تشک ‌ها روی 11 نفر آزمایش شدند که از آن ها خواسته شد دو ساعت زودتر از زمان معمول و همیشگی به رختخواب بروند و در برخی شب‌ ها از عملکرد خنک‌ کننده- گرم‌ کننده تشک استفاده کنند و در برخی شب‌ ها نه. شرکت‌ کنندگان با وجود دو ساعت زودتر خوابیدن، به ‌طور متوسط 58 درصد سریع ‌تر به خواب رفتند. این تشک نه‌ تنها به آن‌ ها کمک کرد سریع ‌تر به خواب روند، بلکه کیفیت خواب آن‌ ها را نیز بالا برد.

این پروژه جدیدترین پروژه از آزمایشگاه پروفسور کنت دیلر از دانشکده مهندسی کوکرل است که به دنبال یافتن راهکارهای جدیدی است که به افراد کمک کند با استفاده از گرما بهتر به خواب فرو روند. پژوهشگران در سال 2019، مقاله ‌ای منتشر کردند که نشان می ‌داد دوش آب گرم یک یا دو ساعت قبل از خواب به افراد کمک می‌کند سریع ‌تر به خواب بروند. پروژه فعلی که گزارش آن در مجله Journal of Sleep Research منتشر شده، از این جهت مشابه یافته‌های قبلی است که هدف آن کاهش دمای داخلی بدن و ارسال سیگنال برای خوابیدن است.

پروفسور دیلر می‌افزاید: گرم شدن ملایم بدن در امتداد مهره‌ های گردن در ارسال سیگنالی به بدن برای افزایش جریان خون به دست ‌ها و پاها برای کاهش دمای مرکزی و تسریع شروع خواب موثر است. این اثر همچنین باعث می‌ شود فشار خون در طول شب اندکی کاهش یابد و به سیستم قلبی عروقی اجازه می ‌دهد خود را از فشار مداوم جریان خون در طول فعالیت ‌های روزانه بازیابی کند که این موضوع برای سلامت طولانی‌ مدت بسیار مهم است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید