علم و دانش

تشخیص آلزایمر با آزمایش خون

یک آزمایش خون ساده این پتانسیل را دارد که بیماری آلزایمر را قبل از شروع علائم نشان بدهد.
بر اساس گزارش مطالعه ای که اخیرا در JAMA Neurology منتشر شد، این آزمایش خون می تواند نشانگرهای زیستی کلیدی پلاسما را برای بیماری آلزایمر با دقت 97 درصد شناسایی کند.

تیم محققان دانشگاه گوتنبرگ سوئد نوشتند: نشانگرهای زیستی پلاسما به عنوان ابزار مهمی برای ارزیابی بیماری آلزایمر ظاهر شده‌ اند.

استفاده از بیومارکر خون برای تشخیص زودهنگام و دقیق بیماری آلزایمر، منجر به بهبود مدیریت بیماری و در نهایت دسترسی به موقع به درمان های اصلاح کننده می شود.

بر اساس گزارش انجمن آلزایمر کانادا (ASC) بیش از 600 هزار نفر در کانادا با زوال عقل زندگی می کنند. پیش بینی می شود تا سال 2030 نزدیک به یک میلیون نفر با این بیماری شناختی زندگی کنند.

بیش از 25 بیماری و شرایط می توانند باعث زوال عقل شوند، اما بیماری آلزایمر شایع ترین است.

برای کمک به تشخیص علائم اولیه آلزایمر، متخصصان پزشکی به طور سنتی از ابزارهای تشخیصی مانند MRI، اسکن PET یا ضربه های ستون فقرات استفاده می کنند که می توانند گران، تهاجمی و دور از دسترس باشند. ضربه زدن نخاعی که به آن سوراخ کمری نیز می ‌گویند، شامل نمونه ‌برداری از مایع مغزی نخاعی (CSF) با وارد کردن یک سوزن نازک در کانال نخاعی است. اسکن مغز مانند MRI و PET شامل استفاده از میدان های رادیواکتیو یا مغناطیسی برای ایجاد تصاویر دقیق از مغز است.

اما نویسندگان این مطالعه گفتند تست ALZpath ptau217 که توسط شرکت مستقر در ایالات متحده ALZpath ساخته شده است، با شناسایی پروتئین p-tau217 در خون (یک نشانگر زیستی برای آلزایمر) کار می کند.

محققان به داده های سه کارآزمایی در ایالات متحده، کانادا و اسپانیا که طی هشت سال انجام شده بود، نگاه کردند. این شامل 786 نفر با و بدون اختلال شناختی بود. سپس داده های شرکت کنندگان را از فوریه 2023 تا جون 2023 تجزیه و تحلیل کردند. در هر یک از کارآزمایی ‌ها، بیماران برای شناسایی بیومارکرهای پلاسما مرتبط با بیماری آلزایمر، تحت اسکن ستون فقرات، MRI یا PET قرار گرفتند. تیم سپس یافته ها را با نتایج آزمایش خون ALZpath مقایسه کرد. خوشبختانه دقت بالا در شناسایی نشانگرهای زیستی پلاسما با استفاده از آزمایش خون مشاهده شد.

تست ALZpath ptau217 در حال حاضر فقط برای اهداف تحقیقاتی در دسترس است.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید