تسلیحات غربی، اراده سیاسی: همه آنچه اوکراین برای پیروزی در جنگ نیاز دارد

اوکراین ابتدا از سوی روسیه با تحمیل جنگ ضربه خورد و حالا از کمبود تجهیزاتی که برای تهیه آن یا باید مدام از کشورهای غربی تقاضا کند، یا از کشورهای همسایه قرض بگیرد یا از خود روس ها بدزدد.

با وجود اینکه همه متحدان ناتو در ظاهر از اوکراین اعلام حمایت و پشتیبانی می کنند، اکراهی در ادعاهایشان احساس می شود که گهگاه خود را به وضوح نشان می دهد. ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، نیز در سخنرانی ماه مارچ خود در جلسه مجازی با رهبران ناتو به آن اشاره کرد و دیمیترو کولبا، وزیر خارجه، هم اخیرا در مصاحبه با رسانه های آمریکا از این اکراه و اهمال سخن گفت.

به باور اکثر کارشناسان، اگر آمریکا و متحدان غربی تجهیزات نظامی پیشرفته ای را که اوکراین ماه ها قبل از حمله همه جانبه روسیه، درخواست داده بود در اختیارش قرار می دادند، هزاران نفر از کشته شدن در این جنگ ویرانگر نجات می یافتند. جان هربست، سفیر آمریکا در اوکراین، نیز صحت این امر را اینگونه تایید می کند: بسیار ساده است. کمک رسانی آمریکا و غرب به اوکراین، ضروری بود اما بسیار کند بود. اگر آنچه را که باید می فرستادیم، در زمان مناسب ارسال می کردیم، موضع اوکراین قوی تر می شد.

در این میان کانادا نیز از انتقاد مبرا نیست. به گفته هربست، درخواست مهمات و تجهیزات از سوی کیف ماه ها در اتاوا تحت بررسی باقی ماند تا اینکه بالاخره پوتین فرمان حمله را صادر کرد.

هربست عملکرد کانادا را بسیار محتاطانه و حتی ضعیف تر از دولت بایدن ارزیابی می کند و این در حالی است که با توجه به جمعیت قابل توجه مهاجر اوکراینی در کانادا و همچنین نقش کانادا در ارائه آموزش های نظامی در اوکراین، این رفتار دور از انتظار بود.

در ماه ژانویه نیز جاستین ترودو در مصاحبه ای اعلام کرد از ارسال تجهیزات نظامی مرگبار به اوکراین خودداری می کند تا بهانه ای برای حمله به اوکراین به دست روسیه ندهد.

حالا، به گفته زلنسکی، روزانه 100 سرباز اوکراینی در جنگ کشته می شوند و تا کنون نیز بیش از 3000 نفر از نیروهای این کشور در راه دفاع از کشور، جان خود را از دست داده اند.

فیلیپ کاربر، کارشناس مسایل اوکراین، می گوید از زمان آغاز جنگ توسط روسیه در 24 فوریه، تقریبا نیمی از تانک های اوکراین منهدم یا خراب شده است. در چنین شرایطی درخواست های مکرر مقامات اوکراین برای دریافت کمک های نظامی کاملا قابل درک است.

اما با اوج گیری وحشیگری روسیه در اوکراین، بالاخره دولت های غربی با ارسال تجهیزات نظامی سنگین موافقت کردند؛ تجهیزاتی که استفاده از هر یک مستلزم آموزش های پیچیده است. کاربری در این باره می گوید: با اینکه خنده دار به نظر می رسد، اما موضوع کاملا جدی است. اوکراین به زودی بیش از هر یک از اعضای ناتو، صاحب انواع تسلیحات مورد تایید ناتو خواهد شد. در حال حاضر راحت ترین راه برای اوکراین، استفاده از تجهیزات ارسال شده از کشورهای پیمان ورشو از جمله لهستان است که نیروهای اوکراینی نحوه استفاده از آن را می دانند.

با اینهمه، بن هاجیز، فرمانده بازنشسته ارتش آمریکا، معتقد است در نهایت اوکراین برنده این جنگ خواهد بود. به نظر هاجیز، روسیه از اواخر تابستان، تحت تاثیر تحریم ها و تضعیف صنایع دفاعی، توان ادامه جنگ را از دست خواهد داد. هاجیز می گوید: اگر من مشاور نظامی اوکراین بودم به آنها می گفتم نیروهای تازه نفسی را برای استفاده از تسلیحات پیشرفته ناتو آموزش دهید و آماده یک ضد حمله به روسیه در اواخر آگوست یا اوایل سپتامبر باشید

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید