مقالاتمقالات سیاسی

ترودو می گوید، شاه چارلز عمیقا با اولویت های کانادا همسو است

به نقل از CTV News 

نخست وزیر جاستین ترودو معتقد است که پادشاه چارلز سوم عمیقا با اولویت های اصلی کانادایی ها در مورد آشتی و محیط زیست همسو است.

ترودو این اظهارات را بعد از مراسم تاجگذاری پادشاه چارلز و هنگام صحبت با خبرنگاران در لندن ایراد کرد. او برای شرکت در مراسم تاجگذاری پادشاه چارلز به لندن سفر کرده است. 

ترودو گفت که دهه هاست پادشاه چارلز را به عنوان مردی می شناسد که با تمام وجود به حفظ محیط زیست متعهد است. 

به گفته ترودو، پادشاه چارلز نشان داده که درک درستی از مشکلات ایجاد شده توسط تاریخ استعماری بریتانیا در کانادا دارد.

ترودو در ادامه گفت: «فکر می کنم کاری که او در زمینه ارتباط با رهبران بومی در چند سال گذشته انجام داده است، نشان می دهد که او درک درستی از اولویت های اصلی کانادایی ها دارد و عمیقا با آنها همسو است». 

تاجگذاری چارلز در روز شنبه، طرفداران سلطنت را از سراسر جهان به لندن کشاند؛ تشکیل صف هزاران نفری افرادی که در مسیر دو کیلومتری منتهی به محل برگزاری تاجگذاری اردو زده بودند، نشان می دهد که نظام سلطنتی هنوز هم طرفداران پر و پا قرصی دارد. 

هواداران پرچم ‌ها را تکان می ‌دادند، شنل های مخصوصی به تن کرده بودند و با نزدیک شدن هر کدام از اعضای خانواده سلطنتی، با تشویق های پی در پی او را روانه می کردند. 

پرچم های کانادا نیز در این مراسم به نمایش درآمدند. در این میان بسیاری از کانادایی های طرفدار سلطنت نیز تصمیم گرفتند با وجود مسافت زیاد لندن تا کانادا، بار سفر ببندند تا بتوانند در این مراسم تاریخی و به یاد ماندنی شرکت کنند. 

بسیاری از کانادایی های حاضر در این مراسم، به ستایش از پادشاه چارلز پرداختند و دیدارهای فراوان او از کانادا و تعهد چند دهه ای او به مبارزه با تغییرات آب و هوایی را ستایش کردند.

با این وجود نظرسنجی ‌ها نشان می‌ دهد که اکثریت قریب به اتفاق کانادایی ‌ها نسبت به چارلز بی‌ تفاوت هستند و خانواده سلطنتی چندان برای آنها اهمیتی ندارند؛ این احساس عدم تعلق بعد از مرگ ملکه الیزابت دوم در سپتامبر گذشته به شدت افزایش یافته است. حتی درصد قابل توجهی از شهروندان کانادا بر این باورند زمان آن رسیده که کانادا در روابط خود با نظام سلطنتی تجدید نظر کند.

با این وجود ترودو خاطرنشان کرد که کانادایی ها به شدت به مادر شاه چارلز، ملکه الیزابت دوم علاقه داشتند.

ترودو ابراز امیدواری کرد که کانادایی در سال های آتی بتوانند در کنار پادشاه چارلز برای اعتلای جامعه خود بکوشند و از وجود او برای نیل به اهداف خود استفاده کنند.

در ادامه گزارش ctvnews آمده است:

جان کریگ استاد تاریخ بریتانیا و انگلیسی در دانشگاه سایمون فریزر ونکوور، معتقد است که اکثر کانادایی ‌ها به احتمال زیاد اصلا به سلطنت توجهی ندارند و حتی دیدارهای جسته و گریخته اعضای خانواده سلطنتی از کانادا، در عمل هیچ اهمیتی برای اکثر شهروندان کانادا ندارد. 

با این وجود او معتقد است که نه شهروندان کانادایی و نه سیاستمداران این کشور، هیچ کدام به دنبال تغییر ترتیبات قانون اساسی کانادا نیستند.

کریگ گفت: «هیچ شکی وجود ندارد که چارلز یک مرد جدی است که در حوزه های مختلفی مانند آشتی، تغییرات آب و هوایی و حمایت از جوانان محروم کار کرده است. با وجود اینکه اکنون پادشاه چارلز در دهه 70 زندگی خود قرار دارد، اما چون به عنوان پادشاه تاجگذاری کرده است، به احتمال زیاد تلاش های خود را مضاعف خواهد کرد». 

کریگ در پاسخ به این سوال که آیا این موضوع او را برای کانادایی ها محبوب می کند یا نه، نظر ترودو درباره ملکه فقید را تکرار کرد. 

او نیز معتقد است که چون پادشاه چارلز وارث میراث بیش از 70 ساله سلطنت مادرش است، مسیر سختی را پیش رو دارد. 

به مناسبت تاجگذاری رئیس دولت جدید کانادا، مراسم های مختلفی هم در اتاوا و هم در سراسر کشور برگزار شدند. 

 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید