اخباراخبار کانادا

ترودو در مورد کمک مالی احتمالی چین به برخی از نامزدها در انتخابات 2019 اظهار بی اطلاعی کرد.

ترودو روز یکشنبه مدعی شد که هیچ گونه اطلاعی از کمک مالی دولت چین به برخی از نامزدهای انتخابات فدرال 2019 ندارد. این در حالی است که برخی منابع ناشناس مدعی شده ‌اند، در ژانویه گذشته به ترودو اطلاع داده شده که چین در تلاش است در سیاست کانادا مداخله کند و به همین دلیل از حداقل 11 نامزد انتخابات فدرال 2019 حمایت مالی کرده است.

به همین دلیل در حال حاضر نمایندگان مخالف، لیبرال ها را در مجلس عوام تحت فشار قرار داده اند، آنها می خواهند بدانند که این نامزدها چه کسانی هستند و قرار است چه کارهایی برای دولت چین انجام دهند. 

هیچ‌ یک از نمایندگان پاسخ درستی به این سوال ها نداده اند. به عنوان مثال کریستیا فریلند معاون نخست وزیر، تنها بر آزادی و عادلانه بودن انتخابات کانادا تاکید کرد. در ضمن هیچ یک از آنها منکر داشتن اطلاعات در مورد نامزدهای تحت حمایت چین نشدند.

این در حالی است که ترودو گفت: « اجازه دهید صادقانه بگویم، من هیچ گونه اطلاعاتی در این زمینه ندارم و هیچ یک از نامزدهای فدرال را که گفته می شود از دولت چین پول دریافت کرده اند، نمی شناسم. من به صورت منظم با مقامات امنیتی و اطلاعاتی در ارتباط هستم و هیچ یک از آنها در این مورد چیزی نگفته اند».

لیبرال ‌ها در 14 نوامبر از پیشنهاد محافظه‌ کاران در مورد تهیه یک گزارش خبری «مبنی بر اطلاع دولت ترودو و سایر وزاری او از تلاش های دولت چین برای تاثیر بر انتخابات 2019 » که در کمیته مجلس عوام ارائه شده بود، حمایت کردند. در این طرح از دولت خواسته شده همه اسناد مرتبط را ظرف دو هفته آینده ارائه دهد. 

اما شاید سردی رابطه ترودو و شی جین پینگ رئیس جمهور چین در اجلاس گروه 20 گواه این باشد که ترودو چندان هم از این اتفاق بی خبر نیست.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید