مقالاتمقالات پزشکی

تجربیات جوان 32 ساله از مبتلا شدن به سرطان روده

 

چند سال پیش، راکوئل با تغییرات مشکوک در عملکرد روده خود روبرو شد. او این تغییرات را به سندرم روده تحریک‌پذیر نسبت داد و فکر می‌کرد این مساله به این دلیل اتفاق افتاده است. اما به دلیل عدم وجود بیمه سلامت، از مراجعه به پزشک خودداری کرد و با مصرف مکمل‌های فیبر و تغییراتی در رژیم غذایی خود سعی کرد وضعیت جسمانی خود را بهبود بخشد.  با پیدا کردن یک شغل که پوشش بیمه سلامت را ارائه می‌کرد، تصمیم گرفت به پزشک خانواده مراجعه کند. اما به جای پیدا کردن راه حلی برای مشکلاتش، به او گفته شد که این علائم احتمالا ناشی از اضطراب است. علائم راکوئل بدتر شدند و در سال 2023، در نهایت سرطان روده برای او تشخیص داده شد. اکنون راکوئل تصمیم گرفته تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارد و از اهمیت جستجوی کمک در اسرع وقت برای تشخیص و درمان زودهنگام سرطان باخبر کند. او از طریق پلتفرم‌های رسانه اجتماعی مانند تیک‌تاک و اینستاگرام، داستان خود را برای همگان به اشتراک می‌گذارد.

در سال ۲۰۱۹، قبل از شیوع ویروس کرونا، مشکلات قابل توجهی در دستگاه گوارشم تجربه کردم. در آن زمان با شریک عاطفی ام زندگی می‌کردم و یک روز با او درباره نحوه دفع مواد از دستگاه گوارشم صحبت کردم. به شریک عاطفی ام گفتم ممکن است نیاز به استفاده بیشتر از فیبر یا غذاهای سالم داشته باشم و یا اینکه  به اختلال روده تحریک‌پذیر مبتلا باشم. به هیچ عنوان به ذهنم نمی‌رسید که سرطان داشته باشم، زیرا بیمه سلامتی نداشتم و معمولا به دکتر نمی‌رفتم مگر در مواردی که خیلی ضروری باشد. بنابراین، به جای مراجعه به پزشک، از یک مکمل فیبر به نام متاموسیل استفاده می‌کردم تا به تنظیم حرکات روده و درمان اسهالم کمک کند. سال ۲۰۲۳، برای اولین بار پس از ده سال، یک معاینه فیزیکی کامل را انجام دادم. پزشکم برای بررسی علائم و شرایطم، پیشینه پزشکی‌ام را پرسید و سپس آزمایشاتی از جمله آزمایش خون، آزمایش مدفوع، سونوگرافی شکم و آزمایش‌های تصویربرداری مانند کولونوسکوپی را تجویز کرد. نتایج آزمایشات نشان داد که در دستگاه گوارشم تغییراتی وجود دارد. کولونوسکوپی نشان داد که وجود یک توده خوش‌خیم در روده بزرگ وجود دارد که ممکن است خطر سرطان داشته باشد. در نتیجه، پزشک تصمیم گرفت این توده را جراحی کند. 

بعد از جراحی نتایج نشان داد که توده خوش‌خیم بوده و هیچ نشانه‌ای از سرطان وجود ندارد. پزشکم توصیه کرد که در آینده همواره معاینه منظم دستگاه گوارش را داشته باشم. از آن زمان به بعد، با رعایت رژیم غذایی سالم، استفاده از مکمل‌های فیبر و انجام معاینه دوره‌ای، تلاش می‌کنم به سلامتی دستگاه گوارشم اهمیت بیشتری بدهم و همه‌ علائم نگران کننده را به پزشک خود اطلاع دهم. درک و آگاهی از وضعیت گوارش و اقدامات پیشگیرانه منظم می‌توانند به حفظ سلامتی و کاهش خطر بروز مشکلات جدی کمک کنند.

 

 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید