مقالاتمقالات اجتماعی

تجربیات تلخ بازمانده حملات اسیدی

یکی از بازماندگان حملات اسیدی که به دلیل هویت اشتباه، یک پیمانه اسید سولفوریک به صورتش پرتاب کردند، خواهان صدور احکام شدیدتر برای مقابله با این رویه وحشیانه شده است.

آندریاس کریستوفروس 38 ساله، گفت که ترجیح می ‌داده گلوله بخورد، تا اینکه حداقل 60 عمل جراحی دردناک را پس از اسیدپاشی ویرانگر تحمل کند؛ اتفاق تلخی که باعث ویرانی صورت او و نابینایی یک چشمش شد.

در روز پنجشنبه آمار جدید اسیدپاشی در انگلستان و ولز منتشر شد که نشان دهنده افزایش 69 درصدی تعداد این حملات وحشیانه است. تعداد حملات اسیدپاشی در سال 2022 حدود 710 مورد اعلام شده است، این در حالی است که تعداد این حملات سال قبل از آن تنها 421 مورد بود.

این افزایش چشمگیر آمار این حملات وحشیانه، باعث شد تا آندریاس از دولت بخواهد مجازات های شدیدتری را برای عاملان این حملات وضع کند.

آندریاس در این باره گفت: «فکر می ‌کنم این آمار واقعا نگران ‌کننده است. به نظر من دولت باید هشدارها در این زمینه را جدی بگیرد. ترجیح می دادم گلوله یا چاقو بخورم. در آن صورت می توانستم زندگی ام را از نو بسازم و دیگر مجبور نبودم هر روز صبح که از خواب بیدار می شوم به چهره درهم ریخته ام نگاه کنم.

فرض کنید اگر یک سیاستمدار یا فردی با موقعیت بالا آماج چنین حملاتی قرار می گرفت، اوضاع چقدر متفاوت می شد».

آقای کریستوفروس که در زمینه تجارت املاک فعالیت می کند، در سال 2014 به طور اشتباهی آماج یک حمله انتقام جویانه قرار گرفت. این حمله توسط فردی به نام دیوید فیلیپس انجام شد که 300 مایل را برای انجام این حمله انتقام جویانه طی کرده بود و در نهایت فرد اشتباهی را هدف قرار داد.

هنگامی که آندریاس که در آن زمان 30 ساله بود، در ورودی خانه خود در شهر ترورو را باز کرد، فیلیپس ناگهان یک ظرف اسید سولفوریک را به سمت صورتش پرتاب کرد و فریاد زد: «این برای شماست رفیق».

خیلی زود آندریاس احساس کرد که تی شرت تنش در حال آب شدن است، وقتی مایعی که به سقف هم برخورد کرده بود، از پشتش چکه کرد، متوجه شد که اسید است.

با این حال آندریاس با وجود درد بسیار زیاد، توانست قبل از اینکه از هوش برود، در مورد مهاجمش به پلیس بگوید. او پنج روز بعد در بخش مراقبت های ویژه با جراحاتی به هوش آمد که برای همیشه زندگی او را تغییر دادند.

آندریاس درباره آن دوران تلخ گفت: «آنها فکر می کردند که من می میرم. آنها به همسرم گفته بودند که من نمی توانم دوام بیاورم».

با این وجود خوشبختانه آندریاس جان سالم به در برد و بعدا با هلیکوپتر به یک بیمارستان تخصصی سوختگی منتقل شد و در آنجا دو ماه تحت نظر بود.

اکنون 9 سال از این حادثه می گذرد و آندریاس تا حدی نابیناست و هنوز هم برای درمان جراحات خود نیاز به اقدامات پزشکی دارد.

او گفت که مدت ‌ها قبل شمارش تعداد عمل های جراحی ‌اش را متوقف کرده است، اما تخمین می ‌زند که حداقل 60 عمل مختلف را از طریق سرویس سلامت ملی انگلستان و یک موسسه خیریه مستقر در ایالات متحده به نام  Face Forward انجام داده است. او حداقل 650 هزار دلار برای انجام این عمل ها هزینه کرده است. 

با این وجود، فیلیپس در حال حاضر پس از گذراندن تنها نیمی از محکومیت 16 ساله خود، آزاد شده است. 

آندریاس در این باره گفت: «من هنوز هم مرتبا جراحی می‌کنم و سال ‌های آینده نیز باز هم باید تحت عمل جراحی قرار بگیرم، این در حالی است که مهاجم من در حال بازگشت به زندگی عادی خود است.

این زخم ها تا روزی که من بمیرم با من هستند و هرگز نمی توانم کاری را که این مرد با من کرد، فراموش کنم. اما او تنها پس از پنج سال و نیم، به یک زندان باز در شهرستان محل زندگی خود منتقل شد. این حیرت‌ انگیز است».

طبق دستورالعمل ‌های جدید، فیلیپس باید حداقل سه چهارم دوران محکومیت خود را قبل از اینکه واجد شرایط آزادی شود، بگذراند. اما آقای کریستوفروس خواستار صدور احکام شدیدتر و آموزش بهتر قضات در مورد تاثیر مادام العمر جرایم اسیدی است.

او در این مورد گفت: «به عنوان یک بازمانده حملات اسیدی، دانستن اینکه مجرمی که این بلا را سر شما آورده است آزاد است و زندگی خود را می گذراند و شما هنوز هم باید با عواقب حمله او دست و پنجه نرم کنید، واقعا آزاردهنده و غیرقابل تحمل است. به نظر من تنها احکام شدیدتر می توانند در این زمینه بازدارنده باشند. سایر کشورها از جمله هند و پاکستان مجازات های سخت تری در این زمینه دارند. در آنجا مرتکبین چنین جنایت هایی به ترتیب حداقل به 10 و 14 سال حبس محکوم می شوند».

سخنگوی وزارت دادگستری در پاسخ به خواسته های آندریاس گفت: «هر چند احکام توسط قضات مستقل تعیین می شوند، اما در صورت تغییرات قانونی، کسانی که با اسید به دیگران آسیب می زنند، ممکن است با مجازات حبس ابد روبرو شوند».

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید