اخباراخبار کانادا

تجربه دردناک و ناامید کننده مرد کانادایی از ابتلا به آبله میمون 

کانادا- احساس خستگی شدید؛ این اولین چیزی است که لن تولی از علائم اولیه بیماری به یاد دارد. این درد طی هفته های بعد به حدی شدید شد که حتی ارسال یک پیامک ساده نیز عذاب آور بود. بدن درد شدید و سردردی که حالت تهوع ایجاد می کرد، غیرقابل تحمل بود. بعد نشانه های آبله، مانند جوش ظاهر شد. 

تولی یکی از حداقل 539 کانادایی است که در دو ماه گذشته به آبله میمون مبتلا شده اند. او بیماری اش را علنی کرده تا به دیگران بفهماند تنها نیستند. تولی می گوید: وقتی صحبت از نحوه مراقبت از خود در صورت ابتلا می شود، مردان همجنس ‌گرا و دوجنس ‌گرا که در حال حاضر بیشتر در معرض خطر ابتلا به آبله میمون ‌اند، در تاریکی رها شده ‌اند. واقعا هیچ اطلاعاتی وجود ندارد. 

با توجه به اینکه مبتلایان به آبله میمون، مجبور به قرنطینه می باشند، روزهای مرخصی استعلاجی در استان کافی نیست و سیستم مراقبت های بهداشتی برای بیماری های غیرقابل پیش بینی ساخته نشده است. تولی می ‌گوید که در دوران بیماری، نیروی اش را صرف ایجاد یک وب سایت اطلاع رسانی با آدرس www•igotmpox•com در مورد تجربه شخصی و مراقبت های مفید، کرده است. 

تا 14 جولای، 194 مورد آبله میمون در انتاریو ثبت شده که 151 مورد آن در تورنتو بوده است. آمار ابتلا در کانادا در مجموع 539 مورد است که اکثرا در کبک می باشند. 

بیش از 9500 دوز Imvamune یا واکسن آبله که برای مبارزه با آبله میمون استفاده می شود، در انتاریو تجویز شده است. وزارت بهداشت انتاریو با همکاری دولت فدرال برای تهیه دوزهای بیشتر تلاش می کند.  

این بیماری بیشتر از طریق تماس نزدیک طولانی مدت، قطرات تنفسی، صحبت کردن، سرفه یا عطسه، یا از طریق تماس پوست با پوست و اشیایی که توسط فرد مبتلا استفاده شده، سرایت می کند. به گفته بهداشت عمومی تورنتو، در حال حاضر آبله میمون بیشتر از طریق تماس جنسی منتقل می شود و به راحتی COVID-19 پخش نمی شود. تاکنون این بیماری عمدتا مردانی را که با مردان دیگر رابطه جنسی دارند تحت تأثیر قرار داده است. 

پاسخ آژانس بهداشت عمومی به آبله میمون در مقایسه با واکنش به HIV/AIDS بسیار بهتر شده است، اما تلی که از مراقبت های بهداشتی برای جامعه دگرباشان جنسی حمایت می کند، می گوید که مبتلایان به آبله میمون به راهنمایی های سیستم بهداشتی دسترسی ندارند. 

تولی اذعان دارد که از طریق تماس جنسی به ویروس آلوده شده و آن را به شریک جنسی اش منتقل کرده است. او گفت که علائم بیماری در هفته اول، خستگی و ضعف بود. وی گفت: تب داشتم… علائم اولیه شبیه آنفولانزا بود که به آبله تبدیل شد. تولی با انجام مراقبت روزانه از آبله، با پوشاندن آنها با پانسمانی به نام آلژینات، زخم ها را مرطوب نگه می داشت تا عفونت را به حداقل برساند. او همچنین از پوششی به نام Tegaderm استفاده کرد که شبیه به یک پلاستیک شفاف است که انعطاف پذیر است و روی پوست می ماند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید