مقالاتمقالات اجتماعی

تجربه تلخ خانواده ای به دلیل تبعیض نژادی

یکی از معضلات جامعه امروز تبعیض نژادی و قضاوت‌های ظاهری است که متاسفانه هنوز در بعضی از جوامع دیده می‌شود. در اینجا به تجربه تلخ زنی اشاره می شود که به همراه دختر چهار ساله‌اش در فروشگاه مورد سوال و تعجب مردی قرار گرفته است. این موضوع نشانه‌ای از ریشه‌دار بودن این مشکل در جامعه است و نیازمند رسیدگی جدی‌تر و جامعه‌پذیری بیشتر در خصوص حقوق مادرانی با تفاوت نژادی با فرزندان‌شان است.

روز جمعه، 26 مِی 2024، زن جوانی در یک فروشگاه محلی با یک تجربه ناخوشایند مواجه شد. بر اساس شواهد موجود، این زن که ظاهری چینی دارد، به همراه دختر 4 ساله‌اش در حال خرید بود که مردی ناشناس آنها را زیر نظر گرفت. او از این موضوع ناراحت شد. او می گوید: هنگامی که برای برداشتن خامه‌ توقف کردیم، مردی از آنها پرسید: آیا این دختر شماست؟ پاسخ دادم: بله، او دختر من است. اما او سرش را تکان داد و گفت: اما شبیه تو نیست. آنها موهای طلایی-قرمز، پوست روشن و صورت دخترم را دیدند و احتمالا به همین دلیل فکر نمی‌کردند که با زن چینی با موهای مشکی غلیظ، پوست قهوه‌ای و صورت کشیده ارتباطی داشته باشد. در جوابش گفتم: پدرش مرد سفیدپوست بلندقدی است و سپس به سمت بخش نان فرار کردم. خوشبختانه او ما را تعقیب نکرد.  

دختر 4 ساله نیز متوجه ناراحتی مادرش شده بود و به مادرش گفت: مامان، چرا آن آقا به ما نگاه می‌کرد؟ مادر سعی کرد موضوع را به آرامی برای دخترش توضیح دهد تا او را آزرده نکند. متخصصان معتقدند که چنین برخوردهای مبتنی بر قضاوت ظاهر، به ویژه در حضور کودکان، می‌تواند آسیب‌های روانی جدی به بار آورد. آن‌ها بر لزوم آموزش و فرهنگ‌سازی برای پذیرش تنوع در جامعه تاکید دارند. چنین برخوردهایی می‌تواند اعتماد به نفس کودکان را تضعیف کند و احساس امنیت و تعلق آنها را در جامعه به خطر اندازد. بنابراین باید برای ایجاد درک و همدلی بیشتر در این زمینه تلاش کنیم. 

این زن جوان اعتقاد دارد مادر بودن بخشی مهم از هویت اوست و ایجاد تجربیات امن و مثبت برای فرزندش اهمیت فوق‌العاده‌ای برای او دارد. هرچند نومی درمورد هویت نژادی خود آگاه بود اما سوال مداخله‌جویانه مرد باعث شد که او وارد گفتگویی شود که برای آن آماده نبود. این مادر جوان به روشنی معتقد است که زمان و مکان مناسب برای بحث درباره موضوعات پیچیده و حساس با کودکان بسیار مهم است. او معتقد است که مادران باید حق داشته باشند که خود تصمیم بگیرند چه زمانی و چگونه چنین موضوعاتی را با فرزندان‌شان مطرح کنند. این تجربه به او نشان داد که مداخله افراد غریبه می‌تواند بر احساس تعلق فرزند به مادر تاثیرگذار باشد و بنابراین مادران باید بتوانند این نوع مداخلات را کنترل کنند.

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید