اخباراخبار کانادا

تایید شیوع ویروس مرگبار ماربورگ؛ آنچه باید بدانید

سازمان جهانی بهداشت (WHO) شیوع ویروس ماربورگ در گینه استوایی را تایید کرد – اولین بار است که این کشور کوچک در آفریقای مرکزی مواردی از این بیماری کشنده را مشاهده می کند. هیچ واکسن یا دارویی برای ویروسی که حداقل 9 نفر را در این کشور به کام مرگ فرستاده، وجود ندارد. 16 مورد مشکوک نیز در حال بررسی است؛

متاسفانه این ویروس در 88 درصد از موارد کشنده است. شیوع آن در سال های 2004 و 2005 در آنگولا به مرگ 252 نفر منجر شد.

ویروس ماربورگ چیست؟

اعتقاد بر این است که ویروس ماربورگ از خفاش های میوه آفریقایی سرچشمه گرفته است. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا، اولین بار در سال 1967 در آلمان و یوگسلاوی سابق، نزد افرادی که با میمون های سبز وارداتی از اوگاندا کار می کردند، شناسایی شد. به گفته WHO، ویروس از طریق قرار گرفتن طولانی مدت در غارهای محل زندگی خفاش ها، تماس مستقیم با خون یا سایر مایعات بدن فرد آلوده یا سطوح آلوده مانند لباس یا ملحفه، به انسان منتقل می شود. ویروس ماربورگ از طریق هوا منتقل نمی شود.

علائم ابتلا : 

به گفته WHO علائم به طور ناگهانی شروع شده و شامل تب بالا، سردرد شدید و درد عضلانی است.

دکتر آیزاک بوگوش، متخصص بیماری‌ های عفونی در بیمارستان عمومی تورنتو، می‌ گوید: این ویروس می‌ تواند بر هر عضوی تأثیر بگذارد و باعث ایجاد سندرم شوک مانند می ‌شود. همچنین می تواند باعث عوارض گوارشی و خونریزی شود.

بثورات پوستی در هفت روز اول ظاهر شده و سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار می دهد که منجر به گیجی و تحریک پذیری می شود. در موارد شدید، مرگ هشت تا نه روزپس از ابتلا به دلیل از دست دادن خون و شوک، اتفاق می افتد.

شیوه درمان :

در حال حاضر هیچ واکسن یا دارویی برای آن وجود ندارد اما می توان به بیماران کمک کرد؛ بوگوش گفت: آنها به مراقبت های حمایتی از جمله مایعات داخل وریدی و همچنین تعادل الکترولیت ها و نظارت نیاز دارند، این مراقبت ها می تواند میزان مرگ و میر را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

موارد تایید شده ابتلا کجا هستند؟ 

موارد مرتبط با شیوع فعلی در گینه استوایی برای اولین بار در استان شمالی  Kie-Ntem ، نزدیک مرز کامرون شناسایی شد.

متاسفانه گینه استوایی یکی از کشورهای با منابع محدود در جهان است و قابلیت های آن از نظر سیستم مراقبت های بهداشتی و زیرساخت های بهداشت عمومی برای مقابله با شیوع، بسیار محدود می باشد.

آیا نگرانی در مورد گسترش وجود دارد؟ 

به نظر می رسد شیوع فعلی ماربورگ منطقه ای باشد، اما بوگوش خاطرنشان می کند که عفونت در یک منطقه می تواند به سرعت و در یک بازه زمانی بسیار کوتاه به سایر مناطق گسترش یابد.

آیا کانادایی ها باید نگران باشند؟ 

دکتر کامران خان، بنیانگذار و مدیر اجرایی موسسه BlueDot مستقر در تورنتو که بیماری های عفونی در سراسر جهان را ردیابی می کند، می گوید: نگرانی فوری وجود ندارد.

برای کانادایی ها مهم است که بدانند در حال حاضر احتمال ظاهر شدن ویروس در کانادا بسیار کم است.

 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید