اخباراخبار جهان

تاجگذاری پادشاه چارلز

به گزارش ایران جوان و به نقل از thestar پادشاه چارلز دیروز تاجگذاری کرد و رسما پادشاه تمام کشورهای مشترک المنافع شد. بیایید در ادامه نگاهی اجمالی به روند برگزاری مراسم تاجگذاری او  و حواشی آن بیندازیم.

مراسم با خواندن دعا آغاز شد و به این ترتیب جذبه خاص مراسم تاجگذاری، کل کلیسای وست مینستر را فرا گرفت. چارلز با خواندن این دعا عملا اعلام کرد تا زمانی که پادشاه است به مردم خود وفادار خواهد بود.

در مراسم تاجگذاری باید تمام شرکت کنندگان از یک فرم خاص پوشش تبعیت کنند. حتی سران کشورهای خارجی که در این مراسم شرکت کردند باید از این سبک پوشش تبعیت کنند. فقط شاه چارلز در این میان استثناء بود و لباس خود را در مراسم تاجگذاری تغییر داد.

جالب است بدانید که تاج پادشاهی چارلز فوق العاده سنگین است و وزن آن پنج پوند است. تاج سنت ادوارد که در سال 1661 ساخته شد، از طلا ساخته شده است و با سنگ های گرانبهایی چون یاقوت، آمتیست، گارنت، توپاز و سنگهای تورمالین تزئین شده است.

یکی از نکات جالب توجه مراسم تاجگذاری پادشاه چارلز، حضور پسرش هری بدون همسرش در مراسم تاجگذاری او بود.

اما این مراسم چندان بی حاشیه نبود و عده ای از مخالفان سلطنت در تجمعی، مخالفت خود را با نظام سلطنت اعلام کردند. گفته می شود اکثریت قریب به اتفاق این افراد جزء نسل زد (Z) هستند. اخیرا یک نظرسنجی نشان داد که تقریباً 40 درصد از نسل زد هیچ علاقه ای به نظام سلطنتی ندارند و خواهان برچیده شدن آن هستند.

یکی دیگر از حاشیه های جالب توجه این مراسم، رگبارهای مداوم بهاری بود که گویا سر ایستادن نداشتند. اما حتی این رگبارها که تقریبا از بعد از ظهر شروع شدند نیز نتوانستند از شکوه و هیاهوی مراسم تاجگذاری پادشاه چارلز سوم بکاهند.

در ادامه گزارش thestar آمده است:

شاهزاده ویلیام فرزند ارشد پادشاه چارلز و پرنسس دایانا، نقش مهمی در این مراسم تاجگذاری داشت. او که اکنون وارث تاج و تخت پدرش است به همراه همسرش کیت میدلتون و سه فرزند خردسالش، عموم توجهات را در این مراسم به خود جلب کرده بودند.

گویا یکی از اولین تاثیرات مراسم تاجگذاری پادشاه چارلز بر روی کانادا، تغییر سکه های در گردش کانادایی است. زیرا دولت بعد از مراسم تاجگذاری، ضرابخانه سلطنتی کانادا را ملزم به طراحی و قرار دادن تمثال اعلیحضرت پادشاه چارلز سوم بر روی سکه های در گردش کرد. ضرب تمثال شاه یا ملکه حاکم بر روی اسکناس ها و سکه های کانادایی از سال 1908 همواره رویه ای مرسوم بوده است.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید