اخباراخبار کانادا

تاثیر کووید مزمن بر سیستم درمانی انتاریو

تورنتو- بر اساس یک پژوهش بزرگ کانادایی که گزارش آن در نشریه انجمن پزشکی کانادا (CMAJ) منتشر شده است، کووید-19 تاثیر طولانی مدت بر سیستم مراقبت های بهداشتی دارد. زیرا برخی از مبتلایان در مقایسه با دیگران، بیشتر و برای مدت طولانی تر از خدمات مراقبت های بهداشتی استفاده می کنند. 

مطالعات انجام شده با شرکت بیش از 500 هزار انتاریویی نشان داد که استفاده از مراقبت های درمانی – از جمله آمار بستری در بیمارستان، مراقبت در منزل و تعداد مراجعات به درمانگاه و بخش اورژانس – در میان افراد مبتلا به کووید بیشتر بوده است.

در این پروژه مطالعاتی، میزان و نحوه استفاده شهروندان از سیستم درمانی از هشت هفته پس از ابتلا به کووید مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و با افرادی که به کووید-19 مبتلا نشدند، مقایسه شد. یافته ها نشان دهنده تاثیر یا بار مضاعف کووید مزمن (long Covid) بر سیستم و ضرورت برنامه ریزی و تامین منابع بیشتر از سوی سیاستگذاران می باشد. 

کندیس مک ناتون، نویسنده اصلی گزارش مطالعاتی و پزشک اورژانس بیمارستان Sunnybrook تورنتو گفت: امیدواریم که سیاستگذاران یافته‌ های این مطالعه را در تصمیم ‌گیری در مورد تخصیص عادلانه منابع در نظر بگیرند. 

طبق برآوردهای فعلی حدود 60 درصد از کانادایی ها به ویروس SARS-CoV-2 آلوده شده اند، که اکثر آنها در پنج ماه اول پس از غالب شدن سویه Omicron مبتلا شدند. 

به گفته سازمان بهداشت جهانی، بین 10 تا 20 درصد از مبتلایان، علائم کووید مزمن را خواهند داشت که شامل خستگی، تنگی نفس و مشکلات شناختی از جمله مه مغزی یا  brain fog است. (مترجم: مه مغذی زمانی اتفاق می افتد که فرد کمتر از معمول بیدار و هوشیار باشد. در این حالت فرد از زمان یا محیط اطراف خود کاملا آگاه نیست.) 

یک مطالعه اسکاتلندی با شرکت 100 هزار نفر، نشان داد که شش درصد از افراد مبتلا به کووید علامت دار، بهبودی کامل پیدا نکرده و 42 درصد بین شش تا 18 ماه پس از مبتلا شدن، بهبودی نسبی داشتند. 

دکتر کویین، پژوهشگر بالینی و استادیار دانشگاه تورنتو، می گوید مبتلایان بسیاری در کانادا وجود دارند که از علائم پایدار رنج می برند. این علائم، بر سلامت، عملکرد و کل جنبه های زندگی آنها تاثیر منفی می گذارد و بسیاری از این افراد را نیازمند مراقبت های بهداشتی می کند. باید منابع مورد نیاز سیستم درمانی را به گونه ای تامین کنیم تا پاسخگوی تقاضای فزاینده باشد. 

بیل کمپبل، سخنگوی وزارت بهداشت انتاریو با انتشار بیانیه ای، کووید مزمن را یک مشکل بهداشتی نوظهور توصیف کرد و گفت: شیوه های موثر برای درمان این بیماری در حال تکامل است. وزارت بهداشت انتاریو همچنان به بررسی گزینه های بهتر برای حمایت از انتاریویی های مبتلا به کووید مزمن، ادامه می دهد. کمپبل افزود برخی از بیمارستان های انتاریو کلینیک های سرپایی را برای بیماران مبتلا به کووید مزمن دایر کرده اند. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید